Renifery niszczą uprawy i lasy w Laponii

10 luty 2018
(0 Głosów)
Autor 
Finowie z centralnej części kraju prowadzą kampanię przeciwko reniferom w sporze z tradycyjnymi pasterzami

Dla mieszkańców Finlandii renifery stały się ostatnio przedmiotem sporu. Finowie z centralnej części kraju prowadzą kampanię przeciwko reniferom w sporze z tradycyjnymi pasterzami. Problem podzielił fińskie media społecznościowe.

Finowie żyjący na południu Laponii domagają się zwiększenia kontroli nad reniferami twierdząc, że zwierzęta na wolnych wybiegach niszczą uprawy, lasy i szkodzą życiu obywateli. Niezadowoleni zaczęli zwracać się do mediów społecznościowych, aby zająć się tą sprawą.

 

Renifery powodem niezgody

Spory narastają od lat, ale protesty przybrały na sile po tym, jak Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa ogłosiło niedawno badanie dotyczące regulacji stad reniferów. - Ludzie nie dbają o swoje stada, zgodnie z obowiązującym prawem - mówi jedna z uczestniczek kampanii, Helena Hietarinta. - Zamiast tego pasterze rażąco naruszają prawa konstytucyjne innych pod wieloma względami.

Wielu mieszkańców boi się mówić o reniferach z obawy przed groźbami i odwetem. Jednak grupy reprezentujące pasterzy reniferów twierdzą, że oni również mają do czynienia z nadużyciami i aktami wandalizmu.

 

Ile swobody mają renifery?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami renifery na obszarach pasterskich mają swobodę poruszania się, ale nie powinny mieć dostępu do gruntów rolnych lub leśnych bez pozwolenia właściciela gruntu. Poza północną ojczyzną Sámi, hodowcy reniferów są zobowiązani do budowania ogrodzeń, w których trzymają swoje zwierzęta i są odpowiedzialni za szkody wyrządzone prywatnym właścicielom.

 

Problem reniferów doprowadził do podziału fińskich mediów społecznościowych

- Renifer jest wielkim diabłem, denerwuje mnie, że renifery są wykorzystywane do marketingu turystycznego. Chciałbym, aby to było absolutnie zakazane - pisze jeden z czytelników portalu internetowego Aamulehti. Inni uważają, że zdziesiątkowanie stada reniferów zakłóciłoby porządek naturalny. - Jeśli renifery zostaną usunięte z lasu, wiele wilków, niedźwiedzi i innych zwierząt umrze z głodu lub będzie odwiedzać gospodarstwa i zagrody, aby zjadać nasze psy i koty – piszą czytelnicy.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…