Azjatyccy giganci drobiowi próbują zaspokoić rosnący apetyt Japończyków

10 maj 2018
(0 Głosów)
Autor 
Japonia jest największym importerem mięsa drobiowego na świecie przed Meksykiem i Arabią Saudyjską

Azjatyccy producenci drobiu Sumitomo Corp. oraz Mitsubishi Corp. prześcigają się w zwiększaniu udziałów w działalności drobiarskiej. Wszystko to za sprawą rosnącej konsumpcji kurczaków w Japonii.

Pierwsza z japońskich firm zaplanowała, że w maju rozpocznie import udek i piersi kurcząt z Turcji w celu dalszej dystrybucji na rynku lokalnym. Z kolei Mitsubishi już w styczniu 2019 roku uruchomi zakład przetwórstwa kurcząt rzeźnych w Tajlandii w ramach lokalnego przedsięwzięcia joint venture przy współudziale z przedsiębiorstwami Itoham Yonekyu Holdings oraz Betagro Group. Docelowo głównym odbiorcą ma być Japonia, a pozostała część produkcji ma trafiać na rynek lokalny oraz na eksport, między innymi do Singapuru i Hongkongu.

Czytaj również>> Tajlandzki drób nowym wyzwaniem dla Mitsubishi

Sumitomo będzie pierwszą firmą, która sprowadzi drób z Turcji - dopiero we wrześniu 2017 roku japońskie władze przyzwoliły na import z Turcji. Współpracować będzie z tureckim przetwórcą HasTavuk. W opinii Azjatów ​​ceny HasTavuk są o około 20% niższe w porównaniu do oferty na rynku lokalnym. Dodatkowym atutem tureckich zakładów, jest powszechność certyfikatów halal, co będzie miało szczególne znaczenie w pokryciu popytu na drób ze strony muzułmańskich konsumentów, zwłaszcza przed Igrzyskami Olimpijskim 2020.

 

Japonia przoduje w imporcie mięsa drobiowego

Japonia jest największym importerem mięsa drobiowego na świecie przed Meksykiem i Arabią Saudyjską, sprowadzając rocznie około 1 mln ton. Japończycy konsumują 2,4 mln ton drobiu rocznie. Produkty z Brazylii i Tajlandii odpowiadają za 90% przywozu, a import z Chin jest ograniczony z powodu HPAI. Według prognoz japońskiego ministerstwa rolnictwa globalna konsumpcja mięsa kurcząt wzrośnie do 115,7 mln ton w 2027 roku, czyli będzie wyższa o 26 procent od średniej w latach 2014-2016.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…