Minister Jurgiel spotkał się z rolnikami z Małopolski

14 maj 2018
(0 Głosów)
Autor 
K. Jurgiel w trakcie wizyty w gospodarstwie rolnym w miejscowości Kozłów gmina Gręboszów Fot. MRiRW

W miniony weekend minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel spotkał sie z rolnikami z Małopolski. Jednym z poruszanych tematów były problemy małych gospodarstw.

Podczas spotkań w dniu 12 maja br. z rolnikami w Szczucinie i Proszowicach szef resortu rolnictwa przedstawił zrealizowane dotychczas działania wynikające z przyjętego na początku kadencji planu.

- Sprawy wsi, rolnictwa i obszarów wiejskich są priorytetowe i po raz pierwszy odpowiada za nie cały rząd – podkreślił minister Jurgiel.

Podczas rozmów z rolnikami, minister Jurgiel zwrócił uwagę na kwestie dotyczące możliwości rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Wskazał przy tym na przyjętą niedawno ustawę, na mocy której cały obszar Polski jest strefą ekonomiczną. Dzięki temu osoby chcące uruchomić działalność gospodarczą poza rolnictwem mogą skorzystać z ulg podatkowych oraz środków na rozpoczęcie takiej działalności.

 

Problemy małych gospodarstw

Minister Krzysztof Jurgiel odniósł się także do małych gospodarstw. Ich problemy związane są z organizacją, skupu, handlu i przetwórstwa. Rozproszone gospodarstwa nie są w stanie skutecznie konkurować na rynku. Minister zwrócił uwagę, że jedną z propozycji dla nich jest procedowana obecnie ustawa o spółdzielniach. Dzięki zorganizowaniu się w taką formę wspólnej pracy rolnicy mogliby uzyskiwać większe dochody z efektu skali, prowadzenia skupu, przechowalnictwa, handlu czy przetwórstwa, tak jak ma to miejsce w innych krajach, np. we Francji, Danii czy w Niemczech.

Szef resortu rolnictwa wskazał także możliwości pozyskiwania środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, m.in. na restrukturyzacje małych gospodarstw, czy wsparcie grup producentów.

Plany resortu rolnictwa

Minister Krzysztof Jurgiel przedstawiając plany dalszych prac wskazał na rynki hurtowe i planowane uruchomienie sieci centrów dystrybucyjnych Polska smakuje.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…