Ponowne wprowadzenie stada do gospodarstwa po wcześniejszym wykryciu ogniska ASF

09 październik 2018
(0 Głosów)
Autor 
Pełne ponowne umieszczenie świń w gospodarstwie jest dopuszczalne, jeżeli badania nie wykazały u żadnej ze świń przeciwciał wirusa choroby

Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej otrzymuje wiele pytań od producentów świń w sprawie zasad ponownego zasiedlania gospodarstwa trzodą chlewną po likwidacji ogniska ASF.

KZP-PTCH informuje, że ponowne umieszczanie świń w gospodarstwie po likwidacji ogniska ASF jest opisane w § 14 rozporządzenia MRiRW z dnia 6 maja 2015 r w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (Dz.U.2015 poz. 754) i może nastąpić po upływie 40 dni od dnia ukończenia czyszczenia i odkażania na dwa sposoby:

- Umieszczenie świń wskaźnikowych przebadanych wcześniej z wynikiem ujemnym na obecność przeciwciał pochodzących z gospodarstw nieobjętych ograniczeniami związanymi z ASF;

- Całkowite odnowienie stada. Świnie muszą pochodzić z gospodarstw nie objętych ograniczeniami związanymi z ASF. Czas umieszczania wszystkich zwierząt w gospodarstwie nie może przekroczyć 20 dni.

Badanie na przeciwciała wirusa ASF

W obu sytuacjach powiatowy lekarz weterynarii po upływie 45 dni od dnia ponownego umieszczenia świń w gospodarstwie, pobiera od tych świń próbki i przeprowadza badania na obecność przeciwciał wirusa choroby. Pełne ponowne umieszczenie świń w gospodarstwie jest dopuszczalne, jeżeli badania nie wykazały u żadnej ze świń przeciwciał wirusa choroby.

Powiatowy lekarz weterynarii, uwzględniając sytuację epizootyczną, może odstąpić od stosowania powyżej opisanej procedury i wyrazić zgodę na ponowne umieszczenie świń w gospodarstwie, jeżeli upłynęło 6 miesięcy od dnia ukończenia czyszczenia i odkażania gospodarstwa.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…