Bieszczadzkim żubrom niespieszno do schodzenia w doliny. Zima będzie łagodna?

04 listopad 2018
(0 Głosów)
Autor 
W Bieszczadach, w dwóch odizolowanych od siebie dzikich populacjach, żyje ponad 500 żubrów

Żyjące w Bieszczadach żubry nadal przebywają w wyższych partiach gór. Nie spieszą się do zejścia w niższe partie. Może to oznaczać, że jesień będzie długa i pogodna, a zima ciepła.


- Zazwyczaj w październiku, a czasami nawet wcześniej zaczynały wędrówki do miejsc zimowania. W tym roku nie śpieszą się do nich - powiedział rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.


Zdaniem rzecznika Lasów Państwowych nie można wykluczyć, że takie zachowanie zapowiada długą i pogodną jesień oraz łagodną zimę.
- Żubry ciągle mają obfitość pożywienia. Cały czas sprzyja im także pogoda; nie ma mrozu, ani długotrwałych opadów śniegu - wyjaśnił w środę PAP rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Według niego to są główne powody ociągania się tych zwierząt przed przemieszczaniem się w bieszczadzkie doliny.

 

Zejście w doliny na okres zimowy
Marszałek przypomniał, że żubry na zimę zawsze schodzą z gór w doliny.
- Od wczesnej wiosny w małych grupach lub wręcz samotnie przebywają one w wyższych partiach Bieszczadów. Natomiast pod koniec lata łączą się w większe stada, a potem wędrują do miejsc zimowania, co przypomina nieco sezonowe wędrówki amerykańskich bizonów - zauważył.

 

Historia bieszczadzkich żubrów
W Bieszczadach żyje ponad 500 osobników w dwóch odizolowanych od siebie dzikich populacjach,
Po kilku wiekach nieobecności, pierwsze żubry w Bieszczady sprowadzono w 1963 r. Należą do linii hodowlanej białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych.

Żubry linii górskiej na wolności żyją wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

- Są ssakami z rodziny pustorożców. Długość ich ciała wynosi 2,5-3,5 metra, wysokość w kłębie dochodzi do dwóch metrów, ważą do 1000 kilo – podaje PAP.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…