Hałas w obiektach inwentarskich do hodowli drobiu i świń

04 listopad 2018
(0 Głosów)
Autor 
Pomiary hałasu są wymagane w związku z eksploatacją instalacji do chowu i hodowli drobiu lub świń Fot. De Heus

Dźwięki o częstotliwości od 16 do 16 000 Hz, zgodnie z prawem to zanieczyszczenia. Należy pamiętać, że źródłem hałasu mogą być np. instalacje w obiektach inwentarskich.

Pomiary hałasu polegają na dokładnym zbadaniu poziomu jego natężenia w danym środowisku. W ich wyniku poznaje się równoważny poziom dźwięku oraz wszystkie jego źródła. Takie informacje pozwalają podjąć działania prowadzące do uzyskania właściwego stanu akustycznego np. w obiekcie inwentarskim.

 

Laboratorium Badawcze Agra-Matic

W prawidłowym pomiarze pomagają m.in. laboratoria badawcze, takie jak np. nowo utworzone Laboratorium Badawcze Agra-Matic, powstałe w firmie De Heus. Posiada ono licencję Polskiego Centrum Akredytacji w obszarze pomiaru hałasu, pochodzącego od instalacji lub urządzeń wykorzystywanych w hodowli zwierząt.

- Za nami szereg specjalistycznych szkoleń oraz audytów, dzięki którym nasze pomiary są akredytowane przez prestiżową instytucję PCA. To dla nas ważne osiągnięcie, które umacnia zaufanie klientów do wyników badań, usług oraz naszych specjalistów — cieszy się Łukasz Nowak, kierownik Agra-Matic, działu rozwoju agrobiznesu De Heus.

 

Akredytacja PCA potwierdza jakość usług pomiarowych

Akredytacja PCA potwierdza wysoką jakość usług świadczonych w zakresie pomiarów oraz kompetencje personelu Laboratorium Badawczego Agra-Matic. Atutem przemawiającym za jej posiadaniem jest fakt, że część urzędów uznaje za wiarygodne wyłącznie te pomiary, które zostały wykonane akredytowaną metodą przez jednostki sygnowane certyfikatem PCA.

 

Pomiar należy zlecić podmiotom zewnętrznym

Dobrze jest zlecić pomiar podmiotom zewnętrznym, posiadającym akredytację PCA, co gwarantuje brak dalszych problemów w urzędach. To duże ułatwienie szczególnie dla tych hodowców, którzy podlegają pozwoleniom zintegrowanym. Samodzielne zmierzenie hałasu przez hodowcę, nawet jeśli posiada akredytację, może zostać odrzucone i uznane za niewiarygodne przez urząd.

Pomiary hałasu są wymagane w związku z eksploatacją instalacji do chowu i hodowli drobiu lub świń o obsadzie większej niż 40 000 stanowisk dla drobiu, 2 000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

- Osoby, podlegające pozwoleniom zintegrowanym są zobowiązane do wykonywania pomiaru hałasu od instalacji z częstotliwością raz na dwa lata. Laboratorium Badawcze Agra-Matic wspiera hodowców, ułatwiając im przejście przez mozolny proces — komentuje Klaudia Budziarek, kierownik Laboratorium Badawczego Agra-Matic.

Usługa jest już dostępna dla hodowców. Metoda bezpośrednich pomiarów hałasu jest wykonywana zgodnie z załącznikiem 7 do Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 października 2014 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości pobieranej wody. Poza akredytowaną metodyką Laboratorium oferuje także pomiary metodą pomiaru pośredniego, która stosowana jest, gdy różnica pomiędzy tłem akustycznym a poziomem hałasu emitowanym z terenu zakładu jest mniejsza niż 3 dB.

 

Więcej metod z akredytacją?

De Heus zapowiada starania o akredytacje dla kolejnych metod badawczych i dalsze inwestycje w Laboratorium Badawcze Agra-Matic.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…