Ceny tuczników w Polsce spadają

06 listopad 2018
(1 Głos)
Autor 
Ceny tuczników w Polsce spadają Fot. zycierolnika.pl

Na większości rynków Unii Europejskiej widoczna jest stabilizacja cen tuczników. Sytuacja w Polsce jest jednak inna. Od dnia wprowadzenia czasowego zakazu eksportu wieprzowiny do USA notujemy spadki cen - informuje KZP-PTCH.

W 44 tygodniu ceny tuczników w krajach unijnych, poza Hiszpanią, nie uległy zmianie.

Po utrzymaniu ceny sprzed tygodnia w Niemczech, notowania nie zmieniły się w Holandii, Danii, Francji i Austrii. Cena w Belgii, na którą (ze względu na przypadki ASF) zwraca uwagę obecnie dużo osób, również pozostała bez zmian. Uczestnicy rynku czekają na wzrosty notowań.

 

Czy można liczyć na wzrosty notowań?

Oczekiwania wzrostu notowań nie są bezpodstawne ze względu na większy popyt na unijną wieprzowinę (w szczególności niemiecką) na rynkach azjatyckich. W Niemczech co prawda cena utrzymuje się na poziomie 1,36 €/kg (VEZG) już czwarty tydzień z rzędu, ale trzeba wziąć pod uwagę dwa święta przypadające na 31 października i 1 listopada w tym kraju. Krótki tydzień ubojowy nie sprzyja wzrostowi notowań. Rok temu cena w tym czasie wynosiła 1,45 €/kg tuszy. Wzrosły ceny duńskich prosiąt. Wzrosty notowań +4 centy pokazały się w dniu 2 listopada 2018 na małej giełdzie w Niemczech.

 

Jak kształtują się ceny tuczników w Polsce?

Sytuacja w Polsce jest nieco inna. Pomimo stabilizacji cen tuczników na większości rynków Unii Europejskiej, od dnia wprowadzenia czasowego zakazu eksportu wieprzowiny do USA w dniu 18.10.2018 r. notujemy spadki cen z tygodnia na tydzień. Pierwsze redukcje cen zakłady mięsne tłumaczyły niepewnością związaną z rynkiem amerykańskim. Po ponownym otworzeniu rynku USA tydzień później, argument niepewności przestał działać, ale cena dalej pikowała w dół. Największe spadki wystąpiły w cennikach tych zakładów, których wieprzowina została zawrócona do kraju w trakcie wyjaśniania zamieszania związanego z amerykańskim embargiem.

 

Ciężar nieporozumień dźwigają rolnicy

Straty przerzucono na producentów trzody chlewnej, którzy w niczym nie zawinili. Ronicy nie odpowiadają za eksport wieprzowiny i w związku z tym nie powinni ponosić głównego ciężaru nieporozumień w handlu międzynarodowym. Redukcja ceny pomiędzy 41 a 44 tygodniem wyniosła w kraju ok. 25-30 groszy w wadze żywej. W tym samym okresie cena niemiecka była utrzymywana bez zmian na poziomie 1,36 €/kg (wbc). Podobną stabilizację notowano w wielu innych krajach Unii Europejskiej. W opinii wielu krajowych producentów żywca wieprzowego, drastyczna redukcja cen, która miała miejsce w ostatnich tygodniach w Polsce, była nieuzasadniona.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…