Zakaz stosowania pasz GMO przesunięty do końca 2020 roku

08 listopad 2018
(0 Głosów)
Autor 
Termin wejścia zakazu stosowania pasz z dodatkiem GMO przesuwano już kilka razy

Zakaz stosowania pasz GMO został przesunięty do końca 2020 roku. Termin wejścia zakazu był przesuwany już kilka razy. Za każdym razem obawiano się wzrostu cen pasz i pogorszenia konkurencyjności krajowej produkcji drobiu i świń.

- Rząd przygotował nowy projekt przesuwający termin wejścia w życie zakazu stosowania pasz GMO o dwa lata , czyli do końca 2020 roku. Tym samym o połowę został skrócony termin, proponowany jeszcze przez ministra Jurgiela, wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania pasz GMO od 2024 roku – poinformował Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.

Termin wejścia zakazu stosowania pasz z dodatkiem GMO przesuwano już kilka razy. Wcześniej były to kolejno daty 12 sierpnia 2008, 1 stycznia 2017 oraz 1 stycznia 2019.

Czytaj również >> Zakaz karmienia zwierząt paszami GMO po 2024 roku

 

Zakaz stosowania pasz GMO a konkurencyjność polskiej produkcji

KZP-PTCH podał, że w sali roku Polska importuje ok. 2 miliony ton modyfikowanej genetycznie śruty sojowej z Argentyny, Brazylii, i USA. Istnieją obawy, że nagłe wejście zakazu stosowania w żywieniu zwierząt paszy GMO ograniczyłoby znacznie konkurencyjność krajowych producentów żywności. Szczególnie dotyczy to producentów drobiu i producentów prosiąt. Wejście w życie zakazu stosowania pasz pochodzących z roślin genetycznie modyfikowanych oraz organizmów genetycznie modyfikowanych wymaga czasu niezbędnego na znalezienie zastępczych wysokobiałkowych składników.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…