Grypa ptaków może pojawiać się wzdłuż szlaków migracyjnych dzikiego ptactwa

17 listopad 2018
(1 Głos)
Autor 
WHO zaleca, aby nie dotykać ptaków ani żywych, ani martwych gołymi rękami Fot. Youtube

Przyszłe epidemie grypy ptaków mogą pojawić się tej zimy podczas wędrówek ptaków wędrownych – informuje Europejskie Biuro Światowej Organizacji Zdrowia.

Należy pamiętać, że niektóre szczepy wirusa grypy ptaków mogą być niebezpieczne dla ludzi, dlatego ważne jest unikanie kontaktu z chorymi i zakażonymi ptakami.

Przypadki zakażeń wirusem grypy ptaków w Rosji
W okresie od połowy czerwca do 01 października 2018 r. rosyjscy eksperci poinformowali Światową Organizację Zdrowia Zwierząt o 81 ogniskach wysoce niebezpiecznej grypy ptaków (w tym A (H5N2) wśród drobiu. Federalne Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej potwierdziły, że ostatnia epidemia powodowana jest przez wysoce zjadliwy wirus ptasiej grypy A (H5N8). Wirus ten jest zbliżony do szczepów, które w latach 2016-2017 spowodowały największy wybuch grypy wśród ptaków domowych i dzikich w Regionie Europejskim WHO. W tym czasie doszło do utylizacji ogromnej ilości ptaków. W celu uniknięcia  dalszych zakażeń wymagana jest ścisła współpraca między mieszkańcami, władzami odpowiedzialnymi za zdrowie, służbami weterynaryjnymi i organizacjami ekologicznymi.

 

Jak chronić się przed zakażeniem grypą ptaków
WHO zaleca, aby nie dotykać ptaków ani żywych, ani martwych gołymi rękami, a także przestrzegać „pięciu kluczowych zasad poprawy bezpieczeństwa żywności". W szczególności, przy przygotowywaniu potraw od ptaków domowych lub dzikich, żywność powinna być poddawana odpowiedniej obróbce termicznej.

Zakażenie człowieka wirusami ptasiej grypy należy do rzadkosci i najczęściej wiąże się z bezpośrednim kontaktem z żywymi lub martwymi zakażonymi ptakami. W tej chwili nie ma informacji o przypadkach zakażenia ludzi wirusem ptasiej grypy A (H5N8) lub A (H5N2). Należy pamiętać, że wirusy grypy ptaków mogą mutować, co jest obarczone pojawieniem się nowych szczepów zagrażających zdrowiu ludzkiemu.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…