Koniec kreatywnego eksportu ukraińskich filetów drobiowych do UE?

03 grudzień 2018
(0 Głosów)
Autor 
Fot. Unsplasch

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała, że według nieoficjalnych wiadomości UE chce zakończyć import  ukraińskich „filetów z kością”, który ma miejsce dzięki luce w prawie unijnym.

- Według nieoficjalnych informacji przedstawiciele Unii Europejskiej są blisko zawarcia porozumienia z Ukrainą. Chodzi o zaprzestanie importu z Ukrainy do UE mięsa drobiowego z wykorzystaniem luki w przepisach unijnych, która pozwala ukraińskim firmom unikać opłat celnych. Rozwiązanie problemu tak zwanego „fileta z kością” ma być kompromisem – poinformowała Izba.

Czytaj również>> Filety z Ukrainy na drobiowym celowniku UE

 

Dodatkowe kwoty na import w zamian za zaprzestanie eksportu w dotychczasowej formie

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami ukraińskie firmy drobiowe miałyby dobrowolnie zaprzestać eksportu w zamian za wprowadzenie dodatkowych kwot na import drobiu w ramach kontyngentów. Jak dotąd jednak KIPDiP nie udało się potwierdzić powyższych informacji.

- Gdyby jednak okazały się prawdą byłoby to umiarkowanym sukcesem z punktu widzenia unijnych producentów drobiu. Zakładamy bowiem, że o ile unijno-ukraińska umowa pozwoli na wstrzymanie powiększania przywozu to jednak „zakonserwuje” wielkość ukraińskich dostaw na obecnym poziomie, który wynosi około 5 tys. ton miesięcznie – podkreśliła Izba.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…