Zakończyła się Narodowa Wystawa Rolnicza - jedno z ważniejszych wydarzeń w tym roku

04 grudzień 2018
(0 Głosów)
Autor 
J.K. Ardanowski na stoisku Odpoczywaj na wsi Fot. MRiRW

– To było ważne, może najważniejsze wydarzenie rolnicze w tym roku – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski podsumowując Narodową Wystawę Rolniczą.

Narodowa Wystawa Rolnicza odbyła się w dniach 30-2.12.18 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Swoje osiągnięcia prezentowało ponad 200 wystawców - producenci i przetwórcy rolni, koła gospodyń wiejskich, szkoły rolnicze, urzędy marszałkowskie, organizacje branżowe i gospodarstwa agroturystyczne, muzea, instytuty badawcze oraz uniwersytety przyrodnicze. Aktualną ofertę edukacyjną przedstawiły także szkoły rolnicze prowadzone i nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


W programie wystawy przewidziano moc atrakcji dla zwiedzających, jak np. degustacje, polskiej tradycyjnej żywności, pokazy kulinarne i atrakcje dla dzieci. Można było zobaczyć urządzenia i maszyny związane z najnowocześniejszym rolnictwem, rolnictwem precyzyjnym, gdzie do produkcji wykorzystywane są satelity i drony. Na wystawie prezentowano również nasze osiągnięcia w hodowli roślin i zwierząt. Były też pokazy koni przygotowane przez Polski Związek Hodowców Koni oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i zawody w konkurencjach jeździeckich: ujeżdżeniu, woltyżerce, paraujeżdżeniu oraz skokach przez przeszkody.

Zaproszenia dla byłych ministrów rolnictwa
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że wizyta prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy pokazała jak dużą wagę przywiązują władze państwa do spraw polskiej wsi. Dla ministra Ardanowskiego ważna była także wizyta na Wystawie byłych ministrów rolnictwa.

Prezydent z wystawcamiZaprosiłem tu moich poprzedników, ministrów którzy sprawowali ten urząd przede mną, ponieważ jestem przekonany, że w tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć tych, którzy przez kolejne lata kształtowali obraz wsi w naszym Państwie. Chciałem, żebyśmy w czasie tego wielkiego święta byli tu razem. Razem - niezależnie od poglądów i przekonań politycznych. Dziękuję tym, którzy przyjęli moje zaproszenie – powiedział minister.

– Cieszy mnie także to, że było tu tak  dużo dzieci i młodzieży. To przyszłość naszego narodu, a przecież „takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie” – zacytował minister słowa kanclerza Jana Sariusza Zamoyskiego.

 

Rola wsi w walce o odzyskanie wolności
Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że w roku 100-lecia odzyskania niepodległości, tu na Wystawie udało się zaprezentować to co  polska wieś wniosła przez te lata do walki o odzyskanie wolności, ale także do jej utrzymania oraz do rozwoju gospodarczego naszego kraju.

Narodową Wystawę Rolniczą odwiedziło prawie 36 tys. osób. Historia przeplatała się tu z nowoczesnością. Tradycja z postępem. Prezentowane były wszystkie obszary aktywności wiejskiej.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…