Zapowiadany protest izb rolniczych został odwołany

09 styczeń 2019
(0 Głosów)
Autor 
Rozmowy w ministerstwie rolnictwa Fot. MRiRW

– Odpowiadając na szybką reakcję premiera Morawieckiego postanowiliśmy wycofać się z wcześniejszego zamiaru zorganizowania zgromadzenia w dniu 10 stycznia br. – poinformował szef rolniczego samorządu podczas wczorajszych rozmów w ministerstwie rolnictwa.

W ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi odbyły się wczoraj rozmowy przedstawicieli kierownictwa resortu i samorządu rolniczego. Uczestniczyli w nich między innymi: minister Jan Krzysztof Ardanowski oraz prezes KRIR Wiktor Szmulewicz i wiceprezes KRIR Mirosław Borowski.

–  Przedstawiciele rolniczego samorządu – Krajowej Rady Izb Rolniczych - zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego z listą dziesięciu postulatów – poinformował szef resortu rolnictwa.

Szef resortu rolnictwa został zobowiązany przez premiera Mateusza Morawieckiego do opracowania propozycji rozwiązań strukturalnych.

– Dziękując za konstruktywne podejście i podjęcie rozmów ze strony rolniczego samorządu jestem jednocześnie przekonany, że jest to bardzo dobry prognostyk na przyszłość – podkreślił minister Ardanowski. – Do wspólnej pracy zapraszam wszystkie organizacje i związki rolnicze – zaapelował minister.

Rozmowy zamiast protestu
Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz podkreślił, że tylko wspólne rozwiązywanie problemów może przynieść pozytywne rezultaty.

– Odpowiadając na szybką reakcję premiera Morawieckiego postanowiliśmy wycofać się z wcześniejszego zamiaru zorganizowania zgromadzenia w dniu 10 stycznia br. – poinformował szef rolniczego samorządu.

– Proponujemy zorganizowanie wspólnej reprezentacji wszystkich organizacji i związków rolniczych i wspólne rozwiązywanie problemów w zespołach roboczych w ramach okrągłego stołu rolniczego – podkreślił prezes Szmulewicz.

Minister zwrócił uwagę, że cały świat rolniczy, wszystkie związki i organizacje powinny się w ten proces włączyć. Szef resortu rolnictwa uważa, że w ramach zespołów powinni się znaleźć przedstawiciele nie tylko producentów rolnych, czy przetwórców, ale także i konsumentów.

– Tylko takie działanie doprowadzi do zintegrowania wszystkich ogniw „od pola do stołu” i wypracowanie niezbędnych zmian strukturalnych – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Postulaty izb rolniczych skierowane do rządu RP

- Domagamy się podjęcia wszelkich możliwych działań na forum europejskim celem wyrównania dopłat obszarowych w Unii Europejskiej. Nie zgadzamy się dalsze funkcjonowanie rolnictwa dwóch prędkości. Obecna sytuacja obniża naszą konkurencyjność i powoduje stale zmniejszające się dochody polskich rolników. Domagamy się również, aby wsparcie dla II filaru Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozostało co najmniej na poziomie z lat 2014-2020, co pozwoli na dalsze inwestowanie w rozwój gospodarstw rolniczych i infrastruktury wiejskiej.

- Tragiczna sytuacja hodowców a zwłaszcza trzody chlewnej doprowadza do bankructwa wielu gospodarstw rolniczych i wyłączenia całej branży z gospodarki narodowej, w związku z tym należy podjąć wszelkie możliwe działania skutkujące natychmiastowym wzrostem cen w skupie (uregulowanie tuczu nakładczego, dopłaty do loch, kontrola jakości importowanego mięsa). Z uwagi na rozprzestrzeniający się afrykański pomór świń na inne kraje Unii Europejskiej należy doprowadzić do znacznego zwiększenia środków europejskich na jego zwalczanie.

- Żądamy wywarcia skutecznego nacisku na Polski Związek Łowiecki zmierzającego do depopulacji dzików i jeleniowatych celem zmniejszenia szkód łowieckich i ryzyka rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń oraz wypłaty wszelkich zobowiązań kół łowieckich wobec rolników do 15 lutego 2019 r. Domagamy się nowelizacji ustawy Prawo łowieckie.

- Żądamy większych środków na finansowanie infrastruktury, oświaty i służby zdrowia na obszarach wiejskich.

- Domagamy się większego wpływu izb rolniczych na rozdysponowanie ziemi pochodzącej z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

- Domagamy się opracowanie realnego, jednolitego systemu wyliczania dochodu z 1 ha przeliczeniowego, który będzie odzwierciedlał realną sytuację dochodową wsi. Obecny wysoki wskaźnik dochodu odbiera możliwość uzyskania wsparcia z pomocy społecznej, stypendium socjalnego dla studentów, świadczenia z programu 500+ czy bezpłatnych obiadów na stołówce szkolnej dla rodzin osiągających w rzeczywistości dochody znacznie poniżej tego wskaźnika.

- Domagamy się większej pomocy de minimis dla gospodarstw rolnych.

- Domagamy się przyjęcia rozwiązań prawnych chroniących produkcję rolniczą i zapewniających dalszy jej rozwój na obszarach wiejskich.

- Domagamy się szybszego tempa rozwiązań mających na celu utworzenie holdingu spożywczego przy współudziale rolników.

- Domagamy się uwzględnienia postulatów izb rolniczych w sprawie OSN.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…