Zakaz uboju rytualnego w Belgii budzi coraz większy sprzeciw

12 styczeń 2019
(0 Głosów)
Autor 
W większości krajów Unii Europejskiej prawo wymaga ogłuszenia zwierzęcia przed ubojem z powodów humanitarnych

Od nowego roku w Belgii obowiązują nowe przepisy zabraniające praktyk religijnych, stosowanych przez muzułmanów i Żydów w kwestii zabijania zwierząt. Zakaz uboju rytualnego  zapoczątkował powszechną debatę w całym kraju.

Ubój rytualny (szechita w judaizmie oraz halal w islamie) polega na uśmiercaniu zwierząt poprzez przecięcie szyi bez wcześniejszego ogłuszania. Zwierzę pozostaje więc świadome aż do samej śmierci w wyniku wykrwawienia.

Nowe prawo, zakazujące uboju rytualnego w Belgii, cieszy się dużym poparciem obrońców praw zwierząt oraz środowisk prawicowych. Przepisy uderzają za to w mniejszości religijne, z których dobiegają głosy, że państwo chce ograniczać ich wolność wyznaniową.

Starszy rabin w Antwerpii, Yaakov David Schmahl poszedł o krok dalej, sugerując, że Belgią rządzą antysemici. Zgodnie z jego słowami, ludzie stojący za przyjęciem tej ustawy mogą mieć jakieś niecne intencje, do których nie chcą się przyznać.
Zakaz uboju rytualnego nie tylko w Belgii

W większości krajów Unii Europejskiej wymagane jest ogłuszanie zwierzęcia przed ubojem z powodów humanitarnych, ale zezwala na wyjątki, gdy chodzi o kwestie religijne. Belgia dołączyła właśnie do niewielkiego grona państw europejskich, tj. Danii, Islandii, Norwegii, Słowenii i Szwecji, gdzie panuje całkowity zakaz uboju rytualnego.

Import mięsa z uboju rytualnego
Nowe prawo oznacza, że mniejszości religijne w Belgii będą zmuszone importować mięso, pochodzące z uboju rytualnego. Liderzy społeczności muzułmańskiej i żydowskiej domagają się zniesienia zakazu w Trybunale Konstytucyjnym.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…