Druga połowa 2019 roku powinna być korzystniejsza dla producentów świń

06 luty 2019
(0 Głosów)
Autor 
Wzrost cen z powodów pozasezonowych będzie widoczny w drugiej połowie br.

Na unijnym rynku trzody chlewnej nie widać zmian, które wskazywałyby na nagłą poprawę sytuacji producentów. Inaczej kształtują się jednak przewidywania KZP-PTCH dotyczące drugiej połowy 2019 roku.

Sytuacja na unijnym rynku trzody chlewnej
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej podał, że notowania VEZG tuczników w Niemczech z dnia 31/1/2019 dalej pozostały na poziomie 1,36 €/kg, ale cena w Holandii została podniesiona o 1 cent z powodu mniejszej podaży żywca. Lekki wzrost ceny zanotowano również we Francji, gdzie decyzja o wzroście jest wynikiem sytuacji politycznej. Liczba tuczników oferowanych do sprzedaży pozostaje dalej na wysokim poziomie. Wzrost ceny w Wielkiej Brytanii wynikał z różnic kursowych. Na rynkach w pozostałych krajach sytuacja w stosunku do poprzednich tygodni nie zmieniała się.

Symptomy poprawy sytuacji na rynku trzody chlewnej

KZP - PTCH podaje, że do symptomów zapowiadających poprawę sytuacji na rynku trzody chlewnej takich jak: przypadające na 21 kwietnia Święta Wielkanocne, gromadzenie zapasów na sezon grillowy tradycyjnie rozpoczynający się w długi weekend majowy, likwidacja 4,5 mln loch w Chinach, większe zainteresowanie zakupem prosiąt, doszła także wstępna informacja GUS o redukcji pogłowia trzody chlewnej w grudniu 2018 o 7,4% r/r oraz spadku pogłowia macior prośnych o 18,7% r/r.

- Z jednej strony tak drastyczny spadek pogłowia w Polsce niepokoi, z drugiej, dla tych co przetrwali kryzysowy okres niskich cen, jest to jednak sygnał wskazujący na możliwą poprawę cen skupu w nadchodzących miesiącach. Wiadomo, że działamy na jednolitym rynku unijnym i surowcowe niedobory krajowe zakłady mięsne mogą rekompensować importem, który stale rośnie. Jednakże likwidację pogłowie macior obserwujemy w wielu krajach europejskich już od jesieni 2018 roku. Raport z października ubiegłego roku wskazywał na spadek pogłowia macior o 0,9% w całej UE, natomiast redukcja pogłowia macior prośnych wyniosła 2,0% r/r. Dopiero szersze spojrzenie daje możliwość przewidywania spadku produkcji żywca wieprzowego w 2019 roku. Jest duże prawdopodobieństwo, że wzrost cen z powodów pozasezonowych będzie widoczny w drugiej połowie br. Jeżeli do tego dodamy prawdopodobny wzrost eksportu unijnego do Chin, to ceny w niedługiej perspektywie powinny wzrosnąć – skomentował Aleksander Dargiewicz z KZP - PTCH.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…