Sadownicy walczą na wielu frontach. Protestowali też wczoraj pod Pałacem Prezydenckim

07 luty 2019
(0 Głosów)
Autor 
Sadownicy protestowali wczoraj pod Pałacem Prezydenckim Fot. ZS RP

Polscy sadownicy wzięli także udział we wczorajszym rolniczym "Oblężeniu Warszawy". Organizatorem kilkutysięcznego protestu był ruch Agro Unia, który domaga się radykalnych zmian w polskim rolnictwie. Sytuacja sadowników jest tak samo krytyczna, jak pozostałych producentów rolnych.

W dniu 06.02.19 r. w Warszawie odbył się protest rolników z całej Polski przeciwko stale pogarszającej się sytuacji w rolnictwie. Organizatorem demonstracji rolniczej, która zakończyła się po godzinie 15, był ruch rolniczy Agro Unia. Lider ruchu Michał Kołodziejczak zapowiedział protest już pod koniec stycznia. Zrzeszeni rolnicy domagają się konkretnych działań ze strony rządowej, w tym zmiany prowadzonej polityki handlowej na arenie międzynarodowej. Dla rolników najważniejsza jest ochrona ich gospodarstw rodzinnych. Producenci rolni sprzeciwiali się także nieudolnej walce z ASF, która doprowadza do likwidacji polskich gospodarstw.  
Czytaj również >>Czy to już powstanie rolnicze? Blokady dróg w całym kraju

 

W proteście uczestniczyła także duża ilość sadowników, w tym liczna grupa ze Związku Sadowników RP.
-  Reprezentowaliśmy na nim branżę, która jest chyba obok producentów wieprzowiny w najgorszej sytuacji. Dziękuję tym, którzy w tej akcji w imieniu nas wszystkich brali udział. Jako żywo przypomina mi się sytuacja z lata ubiegłego roku, gdzie w liczbie kilku tysięcy przyjechaliśmy do stolicy zamanifestować nasze problemy. Złożyliśmy wówczas szereg postulatów, których realizacje dziś staramy się wymóc. Należy do nich choćby interwencyjny skup jabłek, czy też wdrożenie systemu wieloletnich umów kontraktacyjnych dla owoców przeznaczanych do przerobu. W ramach zespołu roboczego uczestniczymy w negocjacjach zarówno z Ministerstwem Rolnictwa, jak i przetwórcami - powiedział Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników RP.

Walka polskich sadowników o poprawę bytu trwa na wielu frontach
Bieżący sezon charakteryzował się dużymi zbiorami owoców, także u wszystkich naszych sąsiadów. Zapasy jabłek są niestety nadal bardzo wysokie, o wiele wyższe niż w poprzednich latach o tej samej porze. Rozwiązaniem jest ich sprzedaż na rynki zewnętrzne, które bezwzględnie musimy zdobywać wskutek rosyjskiego embarga uniemożliwiającego sprzedaż tam naszych owoców.

- Z tego powodu ogromne znaczenie ma nasz udział w największych na świecie targach FRUIT LOGISTICA, które rozpoczęły się w środę 6 lutego w Berlinie. Związek Sadowników RP od 11 lat jest organizatorem Polskiego Narodowego Stoiska, gdzie pokazujemy największym globalnym handlowcom naszą ofertę. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja przyczyni się do wzrostu eksportu i zagospodarowania dużych nadwyżek w zapasach w stosunku do wcześniejszych lat - powiedział Mirosław Maliszewski.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…