Niskie zbiory buraków cukrowych w 2018 roku

11 luty 2019
(0 Głosów)
Autor 
Wiosną w Polsce południowo-wschodniej znaczne szkody na powierzchni kilku tysięcy ha poczynił szarek komośnik

Poprzedni rok był bardzo trudny dla producentów buraków cukrowych. Na wysokość plonów ujemnie wpłynęła nie tylko długotrwała susza.

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego poinformował, że dodatkowo w okresie zimowym w niektórych rejonach wystąpiły problemy z odbiorem surowca, część pryzm buraczanych poprzemarzała. Wiosną w Polsce południowo-wschodniej znaczne szkody na powierzchni kilku tysięcy ha poczynił szarek komośnik – część plantacji musiała zostać przesiana.

Średni plon buraków wyniósł 59,7 t/ha i był niższy o ponad 12% w porównaniu do roku poprzedniego. Globalnych zbiorów nie zrekompensował większy areał (239,4 tys. ha) - łącznie zebrano ponad 14,3 mln t buraków (o 1,4 mln t mniej niż rok wcześniej). Produkcja cukru wyniosła 2,191 mln t. Jest to trzeci wynik w historii (więcej wyprodukowaliśmy jedynie w sezonach 2017/18 i 1996/97). Zawartość cukru wyniosła 17,75%.

Działania na rzecz plantatorów buraka cukrowego w Polsce
Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki uczestniczył w konferencji pt. „Aktualne zagadnienia technologiczne i organizacyjne w produkcji buraków cukrowych”, która odbyła się 7 lutego w Oddziale Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu.

Przedstawił aktualne działania resortu na rzecz producentów buraków cukrowych i zapewnił, że kontynuowane są prace związane z właściwym funkcjonowaniem rynków rolnych, w tym rynku cukru, w celu poprawy warunków gospodarowania producentów rolnych. Ministerstwo będzie też aktywnie występowało z inicjatywami na rzecz stabilizacji tego rynku. Ma to szczególne znaczenie po zniesieniu od 1 października 2017 r. systemu kwotowania produkcji cukru i izoglukozy w UE.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…