Rynek turecki stoi otworem dla polskich produktów rolno - spożywczych

09 marzec 2019
(0 Głosów)
Autor 
Delegacja turecka Fot. MRiRW

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się w tym tygodniu z minister handlu Republiki Turcji Ruhsar Pekcan. Omawiane były możliwości rozwoju współpracy gospodarczej polskich podmiotów z partnerami tureckimi.

Spotkanie było okazją do omówienia kwestii dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku tureckiego. Minister podkreślił, że polscy producenci są przygotowani do zaoferowania tureckim konsumentom produktów zgodnych z ich oczekiwaniami i specyfiką rynku. Jako produkty perspektywiczne, których eksport na rynek turecki mógłby się zwiększyć minister wymienił m.in. zboża, cukier, wyroby cukiernicze, wyroby tytoniowe oraz skrobię ziemniaczaną.

Minister Ruhsar Pekcan wskazała w szczególności na zainteresowanie importem ziemniaków i cebuli. Poinformowała również o planach organizacji dwóch misji gospodarczych – polskich przedsiębiorców w Turcji i tureckich podmiotów w Polsce, które miałyby na celu zapoznanie uczestników z możliwościami inwestycyjnymi w kraju partnera.

Memorandum o porozumieniu
Obie strony potwierdziły wolę sformalizowania współpracy w dziedzinie rolnictwa poprzez podpisanie Memorandum o porozumieniu pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Żywności, Rolnictwa i Hodowli Republiki Turcji. Memorandum przewiduje szeroki zakres tematów współpracy i narzędzi jej realizacji, będących przedmiotem zainteresowania obu stron. W ramach zapisów porozumienia powołana zostanie grupa robocza zajmująca się ułatwianiem warunków wymiany produktami rolno-spożywczymi w handlu bilateralnym.

Handel z Turcją rośnie
Turcja to duży, rozwijający się rynek, który prowadzi również intensywną współpracę handlową z krajami ościennymi. Polski handel artykułami rolno-spożywczymi z Republiką Turcji rośnie. W 2018 r. wartość polskiego eksportu towarów rolno-spożywczych do Turcji wyniosła 198,1 mln EUR i wzrosła o 23,7% w stosunku do 2017 roku. Głównym sprzedajemy do Turcji mięso wołowe, którego eksport stanowił 56% wartości całego polskiego eksportu rolno-spożywczego do Turcji w 2018 roku.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…