Uwaga na żaby na drogach!

23 marzec 2019
(0 Głosów)
Autor 
Niestety, wiosną płazy giną nie tylko pod kołami samochodów, ale także podczas pożarów nieużytków

Ostatnie cieplejsze dni wywołały niezwykłe poruszenie nie tylko w świecie roślin, ale również zwierząt. Żaby właśnie rozpoczęły wędrówkę do miejsc, w których będą mogły się rozmnażać.

Na trasie ich wędrówki do miejsc rozrodu żaby będą też ulice, często nawet te bardzo ruchliwe. Wiele z nich zginie pod kołami samochodów. Dlatego, już po raz kolejny leśnicy i mieszkańcy pomagają płazom w bezpiecznym dotarciu do celu.

- Na jednej z takich migracyjnych tras, półkilometrowym odcinku ulicy Spacerowej w Gdańsku, postawiliśmy osłony zatrzymujące płazy. Leśnicy zbierają zwierzęta i przenoszą bezpiecznie na drugą stronę ulicy w pobliże stawów małej retencji leśnej ­­­– mówi Janusz Mikoś, nadleśniczy Nadleśnictwa Gdańsk.

Przy osłonach, co kila metrów, wkopane zostały pojemniki, do których wpadają wędrujące płazy. Kontrole zbiorników prowadzone są trzy razy dziennie. Po każdej z nich leśnicy przenoszą płazy do pobliskich stawów. Dzięki tej akcji wiele żab, ropuch i traszek uniknie śmierci pod kołami samochodów.

W ten sposób w ubiegłym roku uratowano setki żab, ropuch i traszek. W poprzednią akcję włączyli się również mieszkańcy, którzy wspólnie z leśnikami zadbali o bezpieczeństwo migrujących zwierząt.

Podobne rozwiązania jak w Nadleśnictwie Gdańsk w ubiegłych latach były wprowadzone także w innych nadleśnictwach, np. Olsztynek czy Turek.

Płazy objęte ścisłą ochroną
W Polsce płazy są objęte ochroną ścisłą. Wśród 18 gatunków tych zwierząt, w kraju występuje grzebiuszka ziemna, salamandra plamistą i, prowadząca nadrzewny tryb życia, rzekotka drzewna oraz dwa gatunki kumaków, trzy ropuch, cztery traszek i aż sześć gatunków żab.

Najpospolitszym gatunkiem zaliczanym do żab brunatnych, jest żaba trawna (Rana temporaria). Żaba trawna okres snu zimowego spędza zagrzebana w mule na dnie zbiorników wodnych lub na lądzie w wilgotnych kryjówkach. To właśnie ona jako pierwsza z żab budzi się ze snu zimowego. Żaba trawna żyje głównie w lasach, ale można ją spotkać także na bagnistych łąkach, na torfowiskach, a nawet w ogrodach, parkach i zaroślach. Poluje głównie w nocy na pająki, ślimaki czy dżdżownice.

Innym, bardzo pospolitym przedstawicielem podrodzaju żab brunatnych jest żaba moczarowa (Rana arvalis). Gatunek ten zimuje pod korzeniami drzew, w norach ziemnych, pod stertami gałęzi, na łąkach pod warstwą darni. Po obudzeniu się w marcu rozpoczyna wędrówkę, nawet z dość odległych miejsc, do zbiorników wodnych, gdzie odbywa gody. To właśnie samiec tego gatunki w czasie godów jest ubarwiony na jasny, niebieski kolor.

Żaby giną nie tylko pod kołami
Niestety, wiosną płazy giną nie tylko pod kołami samochodów, ale także podczas pożarów nieużytków.  Każdego roku podczas wypalania traw na łąkach, w oczeretach, czyli nadbrzeżnych zaroślach, i w rowach ginie ich ogromna liczba.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…