Niechemiczne sposoby walki z chwastami w ziemniakach

16 kwiecień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Ziemniak cechuje się bardzo powolnym tempem wzrostu Fot. zycierolnika.pl

W wielu regionach sadzenie ziemniaków dobiega już końca. Tegoroczna aura jest wyjątkowo sprzyjająca. Następnym krokiem będzie skuteczna walka z chwastami.

Podstawowym czynnikiem określającym moment sadzenia ziemniaków jest temperatura gleby – na głębokości 10 cm powinna wynosić 6-8˚C, a temperatura powietrza powinna sprzyjać rozwojowi roślin. W tym sezonie wszystkie te wymogi do optymalnego rozwoju zostały spełnione. Czas pomiędzy sadzeniem bulw a wschodami powinien być przeznaczony na walkę z chwastami, to niezbędne zabiegi w produkcji ziemniaków, które są bardzo wrażliwe na zachwaszczenie. Newralgiczny moment w tej uprawie to początek wegetacji, w którym chwasty mają doskonałe warunki do rozwoju. Ziemniak cechuje się bardzo powolnym tempem wzrostu, wschody tej rośliny trwają sześć tygodni. W tym czasie musi konkurować z chwastami o substancje pokarmowe, wodę i światło. Szybka i skuteczna eliminacja niepożądanych roślin na polu to priorytet każdego producenta.

 

Niechemiczne sposoby walki z chwastami w uprawie ziemniaków
Uprawa ziemniaka sprzyja stosowaniu niechemicznych sposobów walki z chwastami. Ziemniaki rosną w szerokich rzędach, co ułatwia przeprowadzenie uprawek. Warto podkreślić, iż mechaniczne zwalczanie chwastów wpisuje się w przepisy integrowanej ochrony roślin, a prawidłowo przeprowadzone może być naprawdę efektywne. Oczywiście skuteczność zabiegu uzależniona jest od ilości chwastów, ich gatunków i faz rozwojowych, a także uwilgotnienia gleby. Istnieje też obawa, szczególnie gdy po wykonaniu czynności, wystąpią opady deszczu, iż wydobyte na powierzchnię gleby rośliny chwastów zaczną ponownie się ukorzeniać. Najskuteczniej jest niszczyć młode siewki, nie wolno opóźniać mechanicznych metod zwalczania, gdyż to skutkuje spadkiem efektywności. Zabieg przeprowadzony w fazie „białej nitki” może nawet w 90% wyeliminować niepożądane na stanowisku rośliny, natomiast przeprowadzony później, gdy pojawią się liście właściwe i rozwinie się system korzeniowy chwastów, nie jest efektywny.

 

Które chwasty najtrudniej usunąć?
Należy też pamiętać, iż metodą mechaniczną trudniej zwalczyć chwasty takie jak perz, rdesty czy chwastnice. Generalnie łatwo pozbyć się gatunków płytko ukorzenionych (komosy, fiołki, gwiazdnice). Dlatego niezwykle ważne jest poznanie składu gatunkowego populacji chwastów na naszym polu. Rzadko udaje się wyeliminować zastosowanie ochrony herbicydowej. Najczęściej w gospodarstwach średniej wielkości stosuje się metodę mieszaną. Polega ona na wstępnej redukcji populacji chwastów przez kilkukrotne redlenie i bronowanie (uprawki mają stworzyć optymalne warunki do wzrostu i rozwoju chwastów, by następnie uniemożliwić im zakorzenienie się) oraz przedwschodowy oprysk herbicydem. Towarowe gospodarstwa ukierunkowane są tylko i wyłącznie na zabiegi chemiczne.

Anna Rogowska

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…