Sadownicy wnioskują o nadzwyczajną pomoc po przymrozkach

13 maj 2019
(0 Głosów)
Autor 
Teoroczne przymrozki uszkodziły wiele plantacji

W przeciągu ostatniego miesiąca w całym kraju pojawiły się przymrozki , które szczególnie mocno odczuli producenci owoców. Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o uruchomienie mechanizmów pomocowych.

W piśmie Związku skierowanym do ministra czytamy, że przymrozki spowodowały zniszczenia niemal we wszystkich gatunkach owoców. Wiele plantacji zostało zniszczonych całkowicie, w związku z czym grozi im bankructwo.

- Bardzo istotne jest, żeby straty zostały sprawnie oszacowane, szybkość działania jest ważna, ze względu an specyfikę sektora sadowniczego i tak już bardzo osłabionego katastrofalnie niskimi cenami w mijającym sezonie - argumentuje Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników RP.

Zdaniem sadowników istnieje realne zagrożenie, że rozwój sadownictwa może zostać zahamowany, jeśli resort rolnictwa w porę nie podejmie odpowiednich działań. Do pokrycia strat potrzebne będą środki finansowe najlepiej w formie rekompensat na jeden hektar uszkodzonych upraw.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…