Suchy kwiecień i zimny maj. Jak pomóc osłabionym oziminom?

15 maj 2019
(0 Głosów)
Autor 
Włączenie do agrotechniki preparatów zawierających łatwo przyswajalne jony tytanu w zdecydowany sposób ułatwia uprawę

Tegoroczny kwiecień był wyjątkowo suchy. Są takie regiony, w których przez cały miesiąc nie odnotowano żadnego opadu (Warmia). Skutki majowych przymrozków widoczne są w wielu rejonach kraju. Warto zadbać o wzmocnienie roślin preparatami niwelującymi skutki stresu termicznego z tytanem.

Padać zaczęło dopiero pod koniec kwietnia, ale niestety nie na obszarze całego kraju. Susza negatywnie wpłynęła na kondycję ozimin. Rośliny były niedostatecznie nawodnione, ponadto deficyt wody i niska temperatura upośledziły transport składników pokarmowych, co skutkowało nieodpowiednim odżywieniem plantacji, nawet tych założonych na zasobnych stanowiskach i optymalnie nawożonych.

Brak wody opóźnił wchodzenie w krytyczne fazy dojrzałości, rzepak zaczął później niż zazwyczaj kwitnąć, a zboża strzelać w źdźbło. Taka sytuacja to impuls dla roślin, by redukować plon. Zboża ozime są niskie – nie zbudowały odpowiedniej biomasy, najstarsze liście usychają tak, jak i najsłabsze rozkrzewienia. Podobna sytuacja dotyczy rzepaku. Nie wykorzystał on w pełni zadanego azotu. Rośliny odrzucają młode kwiatostany z pędów bocznych i niektóre pąki, szczególnie te położone w części wierzchołkowej kwiatostanu. Skutki suszy najdotkliwsze i najlepiej widoczne są na słabych stanowiskach.

Również przełom kwietnia i maja nie był sprzyjający rozwojowi roślin. W tym okresie temperatura spadała poniżej zera. Miejscami nawet do minus 7°C. W pierwszej dekadzie maja odnotowaliśmy przymrozki, pojawiły się one w wielu regionach kraju, szkody jakie wyrządziły mogą okazać się poważne. Na szczęście przymrozki ustąpiły, temperatura wyraźnie wzrosła.

 Jak wspomóc oziminy osłabione stresem suszy i chłodem?
W tak specyficznych sytuacjach warto zastosować preparaty niwelujące skutki stresu termicznego. Szybką regenerację uszkodzeń oraz dalszy prawidłowy wzrost i rozwój roślin po ustąpieniu czynników stresowych, zapewniają stymulatory zawierające w swym składzie tytan w formie przyswajalnej dla roślin. Stymulowana tytanem roślina w dużo mniejszym stopniu odczuwa skutki stresów abiotycznych, głównie tych wywołanych niską temperaturą. Tytan efektywnie niweluje objawy stresu, który już wystąpił. Jony tego pierwiastka stymulują  również  pobieranie składników pokarmowych dostarczanych roślinom z roztworu glebowego, a także i tych zadawanych pozakorzeniowo. Stymulator zawierający w swym składzie tytan aktywuje i wzmacnia naturalne procesy fizjologiczne w roślinach i w ten sposób skutecznie ogranicza negatywne skutki stresów abiotycznych i biotycznych. Dodatkowo zwiększy efektywność kwitnienia. Włączenie do agrotechniki preparatów zawierających łatwo przyswajalne jony tytanu w zdecydowany sposób ułatwia uprawę nie tylko dzięki zminimalizowaniu negatywnego wpływu stresu, wywołanego czynnikami abiotycznymi i biotycznymi, ale także i stymulacji kluczowego momentu całej wegetacji – kwitnienia. Jego przebieg determinuje wielkość i jakość plonu.

Dlatego właśnie niezbędna jest szczególna troska o zapewnienie w tym czasie roślinom jak najbardziej komfortowych warunków i wspomaganie samego procesu kwitnienia przy wykorzystaniu nowych technologii agrotechnicznych. Jedną z metod o potwierdzonej skuteczności jest stosowanie innowacyjnych preparatów zawierających tytan. Stymulują one plonowanie, którego potencjał został istotnie obniżony przez warunki atmosferyczne.

 

Anna Rogowska

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…