Produkcja rzepaku ma ogromne znaczenie dla Polski

26 maj 2019
(0 Głosów)
Autor 
Międzynarodowe Dni Rzepaku w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie Fot. MRiRW

Podczas Międzynarodowych Dni Rzepaku w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę  na szerokie zastosowanie nasion rzepaku oraz znaczenie samej produkcji rzepaku dla Polski.

Wytwarzany olej rzepakowy jest znakomitym produktem spożywczym, ale także ważnym surowcem do  produkcji biopaliw. Oleje te są także doskonałym źródłem białka paszowego. W tym ostatnim kontekście szef resortu rolnictwa przypomniał, że na importowaną soję GMO wydajemy corocznie około 4-4,5 mld złotych, a to z perspektywy naszego rolnictwa jest błędem i nie ma żadnego uzasadnienia gospodarczego, gdyż mamy w kraju źródła białka paszowego. Według ministra Ardanowskiego w najbliższym czasie, obok nasion roślin bobowatych, podstawowym źródłem będzie śruta rzepakowa.

Warto inwestować w stabilną produkcję źródeł krajowego białka paszowego – apelował minister dodając, że najważniejszym warunkiem powodzenia polskiego rolnictwa jest wzajemne zrozumienie się rolników – tych zajmujących się uprawą roślin i tych, którzy skupili się na produkcji zwierzęcej.

Jednocześnie szef resortu zwrócił uwagę, że zmienia się otoczenie rynkowe i należy mieć na uwadze, jak bardzo ważne jest produkowanie tego, co jest możliwe do sprzedania na rynku, a rzepak ma ogromną szansę rozwoju.

 

Zaprawy neonikotynoidowe w obrocie
Minister Jan Krzysztof Ardanowski poinformował producentów rzepaku, że na wniosek Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych zezwolił na wprowadzanie do obrotu w ograniczonej ilości, na okres do 120 dni zapraw neonikotynoidowych.

– Zdaję sobie sprawę, że są środowiska, które są temu przeciwne, ale nie zgadzam się z twierdzeniem, że uprawiający rzepak chcą zniszczyć pszczoły – powiedział szef resortu rolnictwa.

– Jeszcze przed żniwami powstanie nowy fundusz promocji – promocji rzepaku i roślin białkowych – poinformował minister.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że ten fundusz i zgoda środowiska plantatorów rzepaku, od których będą pochodzić środki, jest ewenementem w branży rolnej, gdyż część zgromadzonych środków będzie przeznaczonych na wsparcie pszczelarstwa.

– To historyczny moment kiedy jedna grupa rolników rozumie potrzeby drugiej grupy i chce ją wspierać. To bardzo optymistyczna informacja na przyszłość, gdyż oznacza początek innego podejścia do rolnictwa, podejścia szerszego, całościowego – podkreślił minister. Szef resortu zwrócił uwagę, że dzięki m.in. pszczołom plantatorzy osiągają wyższe  zyski i bardzo dobrze się stało, że chcą się częścią z nich podzielić z tymi, którzy dbają o pszczoły.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…