Rolnicy muszą ponosić koszty utylizacji padłych dzików na swoich polach?

10 lipiec 2019
(0 Głosów)
Autor 
Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych koszty utylizacji padłych zwierząt powinny być pokrywane z budżetu Inspekcji Weterynaryjnej

Do izb rolniczych zgłaszają się rolnicy, którzy obciążani są koniecznością pokrycia  kosztów związanych z utylizacją padłych dzików na swoich polach. Zdaniem samorządu rolniczego może to doprowadzić do zaprzestania zgłaszania tego typu przypadków i pogłębiania problemu z ASF.  

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.Krzysztofa Ardanowskiego w sprawie ponoszenia przez rolników kosztów utylizacji padłych dzików. Do izb rolniczych zgłaszają się rolnicy, którzy zostali poinformowani przez służby weterynaryjne, że zgodnie z interpretacją obecnie obowiązujących przepisów, będą ponosić koszty utylizacji padłych dzików znalezionych na swoich polach. Zdaniem Zarządu KRIR jest to sprzeczne z programem zapobiegania i zwalczania  afrykańskiego pomoru świń.

W opinii Krajowej Rady Izb Rolniczych obciążanie rolników tymi kosztami spowoduje, iż rolnicy zaprzestaną zgłaszania  do odpowiednich służb  przypadków wykrycia padłych dzików, natomiast ich zwłoki będą podrzucali  poza teren gospodarstwa lub na pobocza dróg.

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych koszty utylizacji padłych zwierząt w ramach zwalczania ASF wśród populacji dzików powinny być pokrywane z budżetu Inspekcji Weterynaryjnej.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…