ASF może być przenoszony przez muchy

18 lipiec 2019
(0 Głosów)
Autor 
Naukowcy podkreślają, że badania powinny być kontynuowane, gdyż obecnie nie ma wystarczających dowodów Fot. zycierolnika.pl

Zwiększona liczba występowania ognisk ASF w okresie letnim na obszarze Europy Wschodniej  nie została jeszcze do końca wyjaśniona. Naukowcy duńscy przeprowadzili badania, które wskazują na to, że to muchy mogą przenosić ASF.

Portal PigProgress poinformował, że kolejne duńskie doświadczenia laboratoryjne potwierdziły możliwość zakażenia świń wirusem ASF poprzez zjedzenie zainfekowanych much  (Stomoxys calcitrans).

Naukowcy podkreślają, że badania powinny być kontynuowane, gdyż obecnie nie ma wystarczających dowodów, że właśnie w ten sposób można wyjaśnić sezonowość występowania większej liczby ognisk ASF w okresie letnim.

- Warto jednak rozważyć w rejonach występowania przypadków ASF u dzików, nie czekając nawet na ostateczne wyniki badań naukowych, dodatkowe zabezpieczenie dużych ferm,  które uniemożliwi wnikanie much do środka chlewni - komentuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…