Niskie ceny wołowiny - powstanie lista zakładów działających na niekorzyść rolników

19 lipiec 2019
(0 Głosów)
Autor 
Przedstawiciele zakładów mięsnych na spotkaniu z Ministrem Ardanowskim Fot.MRiRW

Przedstawiciele sektora przetwórstwa mięsa spotkali się w tym tygodniu z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim, żeby porozmawiać na temat problemu niskich cen wołowiny.

- Zorganizowałem to spotkanie na prośbę producentów wołowiny, ponieważ gdy ceny mięsa spadły, to przetwórcy są zadowoleni i nie są już zainteresowani ani współpracą z rolnikami, ani wypracowaniem mechanizmów stabilizacji tego rynku – powiedział minister Ardanowski.

 

Przetwórców stać na empatię?
Minister  przypomniał, że  w zeszłym tygodniu odbyło się w ministerstwie spotkanie Zespołu ds. wołowiny, na którym zabrakło przetwórców.

- Na tym spotkaniu nie było ani jednego przedstawiciela sektora przetwórczego. A może to jest właśnie dobry moment, żeby wykazać empatię, przeanalizować przyczyny zaistniałej sytuacji cenowej i szukać wspólnych racjonalnych rozwiązań – zauważy minister.

Szef resortu podkreślił, że produkcja wołowiny miała być jednym z sektorów napędzających polskie rolnictwo.

 

Działania w kierunku poprawy sytuacji cenowej
Szef resortu zapowiedział, że w związku ze zgłaszanymi problemami podjęte zostaną działania majce na celu renegocjowanie świadectw weterynaryjnych do Albanii, Azerbejdżanu, Turcji oraz Uzbekistanu.

- Zabiegamy o rozwój możliwości eksportowych. Rozwijamy w tym zakresie kontakty z krajami arabskimi. Będziemy dostosowywać swoją ofertę do wymagań tamtych rynków, bo to stwarza szanse rozwoju naszego rolnictwa – dodał minister i poinformował, że podjęte zostaną także działania na szczeblu dyplomatycznym w celu przywrócenia eksportu wołowiny na rynek turecki.

 

Lista zakładów mięsnych działających na niekorzyść rolników
Minister zaznaczył, że zakłady mięsne nie mogą działać na szkodę polskich rolników i zapowiedział  udostępnianie list tych, które sprowadzają surowce z zagranicy.

- Mamy duże powierzchnie łąk i pastwisk – mówił Ardanowski i zapewnił, że będą podejmowane działania w kierunku  utrzymania w przyszłej perspektywie finansowej wsparcia do użytków zielonych, ale w powiązaniu z produkcja zwierzęcą.  Minister zauważył, że rozwija się coraz bardziej moda na jagnięcinę i to także może być obiecujący  kierunek produkcji.

 

Zagrożenia ze strony decyzji unijnych
- Potrzebne jest wsparcie wszystkich organizacji, które mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane w Brukseli – zauważył szef resortu i dodał, że szczególnie jest to ważne w kontekście zagrożeń wynikających z porozumienia UE – Mercosur. Wołowina obok cukru, drobiu oraz bioetanolu, jest produktem którego objecie liberalizacją handlu budzi uzasadniony niepokój. Niedopilnowanie warunków realizacji tej umowy może pogrążyć na wiele lat naszą produkcję – zaznaczył minister Ardanowski.

 

Nieuczciwe praktyki powinny być zgłaszane do UOKiK

W czasie dyskusji minister zachęcał organizacje branżowe do składnia wniosków do UOKiK, w przypadku stykania się ze stosowaniem nieuczciwych praktyk ze strony dużych odbiorców towarów, w tym sieci handlowych, w związku z zaniżaniem cen.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…