Wapnowanie gleb powinno być finansowane w ramach WPR

04 listopad 2019
(0 Głosów)
Autor 
Minister J. K. Ardanowski na spotkaniu Ministrów Rolnictwa Estonii, Łotwy, Litwy i Polski Fot. MRiRW

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w spotkaniu ministrów rolnictwa Estonii, Litwy, Łotwy i Polski. Na spotkaniu podpisano oświadczenie na temat  uwzględnienia finansowania wapnowania gleb w przyszłej WPR. Dokument zostanie przekazany Komisji Europejskiej.

Spotkanie odbyło się 31 października 2019 r. w Tartu na ternie Estonii. Prowadzone rozmowy były poświęcone kwestiom związanym z oszustwami żywnościowymi oraz znaczeniem wapnowania kwaśnych gleb rolniczych.

Pierwsza część spotkania została przeznaczona na wymianę poglądów na temat oszustw żywnościowych i doświadczeń na szczeblu krajowym w przeciwdziałaniu takim praktykom.

Minister Ardanowski stwierdził, że potrzebna jest determinacja wszystkich zainteresowanych podmiotów w zwalczaniu fałszerstw żywnościowych.

- Konsument ma prawo kupić produkt tańszy, o gorszym składzie ale taką decyzję musi podejmować świadomie i być odpowiednio poinformowany - podkreślił polski minister.

 

Wapnowanie gleb finansowane przez WPR
W drugiej części spotkania ministrowie poruszyli kwestie związane z klimatem i środowiskiem w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, w szczególności znaczenie wapnowania kwaśnych gleb rolniczych. Gleby, w zależności od ich stanu, wspierają lub pogarszają proces sekwestracji dwutlenku węgla. Spójne i kompleksowe wapnowanie kwaśnych gleb stanowi istotną praktykę rolniczą na rzecz przyczyniania się do łagodzenia zmian klimatu w celu zwiększenia sekwestracji węgla organicznego. Ministrowie uznali za konieczne podkreślenie potrzeby wspierania neutralizacji kwaśnych gleb w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).

W tym celu ministriwie podpisali Wspólne Oświadczenie Ministrów Rolnictwa państw bałtyckich w sprawie korzyści środowiskowych i klimatycznych wynikających z systematycznego wapnowania kwaśnych gleb rolniczych. Dokument zostanie przekazany do Komisji Europejskiej w celu uwzględnienia możliwości finansowania wapnowania w ramach WPR.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…