WIR: Termin składania wniosków o pomoc suszową powinien być przedłużony

06 listopad 2019
(0 Głosów)
Autor 
Wielkopolscy rolnicy złożyli 83 tys. wniosków

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej wystąpił do z wnioskiem do ministra rolnictwa o dalsze przedłużenie terminu składania wniosków o pomoc suszową. Samorząd zwrócił też uwagę na nieprawidłowości w monitoringu pól.

Komisje szacujące straty spowodowane tegoroczną suszą pracują już piaty miesiąc we wszystkich 226 gminach województwa.

W piśmie skierowanym do resortu rolnictwa czytamy, że według stanu na dzień 23 października br. Wielkopolscy rolnicy złożyli 83 tys. wniosków. Wojewoda i jego służby zweryfikowali 36 964 protokołów potwierdzających wystąpienie szkód, z czego 8 276 zwrócono do uzupełnienia. Analizując podobne dane z poprzednich okresów można zauważyć, że możliwości weryfikacji protokołów nie przekraczają 4 tys. tygodniowo. Biorąc pod uwagę liczbę protokołów czekających na weryfikację z całą pewnością można orzec, że bez dodatkowego zaangażowania sił w WUW, weryfikacja ta będzie trwała jeszcze co najmniej kilka tygodni.

 

Brak odpowiednich instrukcji i rosnąca ilość korekt
Samorząd zwraca także uwagę  na dużą ilość wniosków odsyłanych do korekty. Z informacji docierających z terenu wynika, że wnioski są odsyłane do skorygowania m.in. z powodu braku właściwej instrukcji ich wypełniania. Protokoły odesłane do korekty mogą nie wrócić do rolników przed końcem bieżącego roku.

 

System udzielania pomocy jest niesprawiedliwy
Po raz kolejny zwrócono uwagę na fakt, że stosowany przez rząd system udzielania pomocy klęskowej dyskryminuje tych rolników, którzy prowadzą produkcję zwierzęcą. W większości takich gospodarstw straty w odniesieniu do całości gospodarstwa nie przekraczają bowiem 30%. Należna w takich przypadkach pomoc jest limitowana formułą de minimis. O ile małe gospodarstwa rolne nie mają problemów z dostępem do tej pomocy, o tyle gospodarstwa duże, wykorzystując limit w znacznie większym zakresie, bardzo często nie mają już możliwości skorzystania z pomocy klęskowej.

 

System monitorowania strat do zmiany
Ponawiamy także wielokrotnie zgłaszane wnioski o zreformowanie systemu szacowania strat w gospodarstwach dotkniętych klęską suszy. Nie możemy zaakceptować sytuacji, w których System Monitoringu Suszy Rolniczej wbrew temu, co podczas lustracji stwierdzają komisje, nie wykazuje na zagrożenie tym zjawiskiem, w czego efekcie protokół oszacowania zakresu i wysokości szkód zawiera oczywistą nieprawdę - czytamy w treści przygotowanego pisma.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…