Optymizm hodowców maleje. ASF w Lubuskiem może znacznie wpłynąć na ceny

19 listopad 2019
(0 Głosów)
Autor 

W minionym tygodniu nastroje producentów żywca wieprzowego były nad wyraz optymistyczne. W wielu krajach cena tuczników wzrosła. Optymizm ostudziło jednak pojawienie się ASF z woj. lubuskim, blisko granicy z Wielkopolską i Niemcami.

W zeszłym tygodniu ceny tuczników w krajach unijnych za 1 kg tuszy wzrosły w Danii (+5 centów), Belgii (+1 cent) oraz Wielkiej Brytanii (+1 cent). W Niemczech w ubiegłym tygodniu cena tuczników wzrosła o 4 centy do wysokości 1,89 €/kg tuszy.

- Nasz optymizm został jednak ostudzony ostatnimi doniesieniami z województwa lubuskiego. Potwierdzony przypadek ASF u dzików w pobliżu granicy województwa wielkopolskiego nie wróży nic dobrego. W Wielkopolsce utrzymywanych jest prawie 4 mln świń co stanowi 36% krajowego pogłowia trzody chlewnej. Pojawienie się wirusa w tak skoncentrowanym rejonie produkcji może okazać się tragicznym doświadczeniem dla całej branży - skomentował Aleksander Dargiewicz, Prezes Zarządu Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej.

Czytaj również >> Końcówka roku może przynieść wzrost cen na rynku tuczników

 

Związek podkreśla, że do granicy niemieckiej od miejsca potwierdzonego przypadku pozostało niecałe 100 km. Jeżeli wirus przedostanie się na teren Niemiec, może to mieć duże znaczenie dla rozwoju sytuacji cenowej w całej Unii Europejskiej.

- Prawdopodobnie Chińczycy uzgodnili z rządem Niemiec, że będą respektować unijne strefy ASF, ale oficjalnego stanowiska w tej sprawie nie było. Powinniśmy zatem brać pod uwagę również i taki scenariusz, że potwierdzenie przypadku ASF u dzików na terenie Niemiec zamknie rynek chiński i innych krajów azjatyckich dla niemieckiego eksportu wieprzowiny. Wówczas nadpodaż na rynku unijnym może spowodować drastyczny spadek cen wieprzowiny i kryzys w całej Unii Europejskiej - dodaje Aleksander Dargiewicz.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…