Prezydent Andrzej Duda o perspektywach dla mieszkańców obszarów wiejskich

09 styczeń 2020
(0 Głosów)
Autor 
Konferencja w Kolnie Fot. MRiRW

Kancelaria Prezydenta RP jest organizatorem cyklu konferencji poświęconych obszarom wiejskim. W dniu dzisiejszym prezydent RP Andrzej Duda odwiedził Kolno, w woj. podlaskim. Tematem konferencji był rozwój terenów wiejskich.

Prezydentowi towarzyszył Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

– Polska powinna rozwijać się równomiernie – powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji inaugurującej III edycję cyklu spotkań odbywających się pod hasłem „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”.

Dostęp do komunikacji i kultury warunkiem rozwoju obszarów wiejskich

Prezydent w swojej wypowiedzi zwracał uwagę na ogromną rolę dostępu do kultury, kształcenia, komunikacji na obszarach wiejskich. Podkreślił, że możliwość korzystania przez mieszkańców tych terenów ze współczesnych, powszechnych zdobyczy cywilizacyjnych jest warunkiem rozwoju.

Uczestniczący w konferencji minister Ardanowski podkreślił, że autorytet Głowy Państwa mobilizuje i angażuje kilkanaście resortów do działania na rzecz poprawy szerokorozumianej jakości życia na obszarach wiejskich.  

– Prezydent Andrzej Duda nie tylko bardzo interesuje się sprawami wsi i rolnictwa, ale kontynuując myśl śp. Lecha Kaczyńskiego zabiega o ich materialny i duchowy rozwój – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

 

Co udało się zrobić dla rolników?
Minister Ardanowski w swojej wypowiedzi przypomniał też o ważnych, wprowadzonych w ubiegłym roku rozwiązaniach prawnych, na mocy których znacznie zostały zwiększone możliwości sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwach rolnych.

Pod koniec roku podjąłem decyzję i podpisałem rozporządzenie o możliwości uruchomienia w gospodarstwach małych ubojni. Jest to kolejna możliwość na zwiększenie dochodów z gospodarstwa – poinformował minister Jan Krzysztof Ardanowski i dodał, że nowe przepisy wejdą w życie 18 lutego br.

Zgodnie z nimi, aby móc założyć taką ubojnię trzeba będzie odbyć bezpłatne szkolenie organizowane przez powiatowego lekarza weterynarii oraz mieć trzymiesięczną praktykę na stanowisku ubojowym.

 

Polacy chcą mieszkać na wsi

Minister zwrócił ponadto uwagę na zmiany społeczne, jakie zachodzą na polskiej wsi.
W Polsce obserwowane jest zjawisko, które nie występuje nigdzie indziej w Europie – dodatnia migracja na obszary wiejskie. Rocznie na wsi chce zamieszkać około 50 tysięcy ludzi więcej niż z niej wyjechać – stwierdził szef resortu rolnictwa.

Minister Ardanowski podkreślił, że państwo, w ramach swoich możliwości finansowych, wraca na obszary wiejskie poprzez inwestycje sprzyjające poprawie jakości życia na tych terenach.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…