Grypa ptaków już w zachodniopomorskim

13 styczeń 2020
(0 Głosów)
Autor 
Zachodniopomorskie to już trzecie województwo, w którym wykryto HPAI

Grypa ptaków w Polsce zwiększa swój zasięg. Nowe ognisko wykryto na fermie indyków zlokalizowanej w miejscowości Rościn, w powiecie myśliborskim, województwa zachodniopomorskiego.

Badania potwierdziły wystąpienie w stadzie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Jest to pierwszy przypadek zakażenia w gospodarstwie komercyjnym w tym województwie. Służby weterynaryjne podają, że na fermie znajdowało się 22,6 tys. sztuk ptaków.

- Zachodniopomorskie to już trzecie województwo, w którym wykryto HPAI, od momentu potwierdzenia pierwszego ogniska w Polsce, na Lubelszczyźnie, w dniu 31 grudnia 2019 roku. Przypominamy, że w ciągu kilku dni sytuacja epizootyczna w tym regionie kraju gwałtownie się pogarszała. Liczba ognisk wzrosła do ośmiu. Do większości zakażeń doszło na fermach indyków w strefie zapowietrzonej ustanowionej wokół ogniska pierwotnego w powiecie lubartowskim na Lubelszczyźnie. Wykryto także przypadki zachorowań u ptaków w tak zwanym chowie przyzagrodowym  w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskim. Problemy z HPAI dotknęły także producentów z Wielkopolski - wirus został potwierdzony na fermie towarowych kur niosek w miejscowości Topola Osiedle w powiecie ostrowskim - poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.  

W okresie od 31 grudnia 2019 roku do 10 stycznia roku 2020, możemy mówić o dziesięciu potwierdzonych przypadkach zachorowań na wysoce zjadliwy wirus grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób (w tym dwa przypadki w produkcji drobnotowarowej).

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…