Koła gospodyń wiejskich najczęściej wydają środki na działalność oświatowo-kulturalną

14 styczeń 2020
(0 Głosów)
Autor 
Łącznie w prowadzonym przez ARiMR rejestrze wpisano 8780 kół gospodyń wiejskich

W zeszłym roku ARiMR przekazała kołom gospodyń wiejskich łącznie 29,7 mln zł. W 2018 r. kwota ta wyniosła jedynie 16,3 mln zł. Najwięcej nowych kół powstało w Wielkopolsce.

Koła gospodyń wiejskich, które w 2019 r. skorzystały z finansowego wsparcia udzielonego przez ARiMR, mają czas do końca stycznia 2020 r. na złożenie sprawozdania rozliczającego na co konkretnie wydały otrzymaną pomoc.

Zobacz również >> Koła gospodyń wiejskich mają czas na rozliczenie tylko do końca stycznia 2020 roku

Od 29 listopada 2018 r., czyli od dnia wejścia w życie nowych przepisów o kołach gospodyń wiejskich, do końca  2019 r.  powstało ponad 5,8 tys. nowych kół. Łącznie w prowadzonym przez ARiMR rejestrze wpisano 8780  tego typu stowarzyszeń. Najwięcej z nich zarejestrowano w Wielkopolsce  – 1350,  na Lubelszczyźnie – 1136 i na Mazowszu – 1105.

W co inwestują koła gospodyń wiejskich?
Otrzymywane fundusze koła gospodyń wiejskich przeznaczają najczęściej na realizację zadań związanych z działalnością społeczno-wychowawczą oraz oświatowo-kulturalną. Okazuje się, że prawie jedna czwarta środków pożytkowanych jest na rozwój kultury ludowej, a w szczególności kultury lokalnej, w tym zakup strojów ludowych. Na dalszej pozycji wśród wydatków znajduje się promocja przedsiębiorczości swoich członkiń. Na ten cel tafia ponad 15 proc. otrzymanego dofinansowania, które przeznaczane jest m.in. na zakup wyposażenia AGD, artykułów kuchennych i spożywczych.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…