Schładzanie ula może zahamować przedwczesne wylęganie pszczół

16 styczeń 2020
(0 Głosów)
Autor 
Schładzanie gniazd pszczelich wydaje się jedynym sposobem na zahamowanie przedwczesnego rozmnażania się pszczół

Panujące w grudniu i styczniu wysokie temperatury sprawiają, że niektóre pszczele rodziny zaczynają się rozmnażać, co jest zjawiskiem przedwczesnym. Pszczelarze mogą temu zapobiegać zdejmując ocieplenia z ula i schładzając gniazda pszczół - powiedział PAP szef Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk.

Wyjęcie szuflady obniży temperaturę w ulu
- Schładzanie gniazd pszczelich wydaje się jedynym sposobem na zahamowanie przedwczesnego rozmnażania się pszczół. Można to zrobić zdejmując z ula ocieplenia oraz wyjmując szufladę z dennicy higienicznej - powiedział PAP szef Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk.

Dennica higieniczna to tak zwana szuflada zamocowana na dnie ula, która na górze ma siatkę, a pod nią szufladę, do której przez tę siatkę wpadają zanieczyszczenia z ula. Szuflada na "odpady" jest ruchoma, więc jej wyjęcie obniży temperaturę w ulu.

Szef Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy powiedział PAP, że z obserwacji pszczelarzy wynika, że niektóre matki rozpoczęły już składanie jajeczek. Ponieważ nie kwitną żadne rośliny, pszczoły, które się wylęgnął, będą słabe i mogą nie przetrwać do pełnej wiosny.

- Młode muszą być karmione pyłkiem, on jest dla nich niezbędny by nabrały tężyzny. Przedwczesny wylęg młodych pszczół zagraża także pszczołom, których zadaniem było przezimowanie pszczelej rodziny - dodał Zysk.

- Zajmuję się pszczelarstwem 45 lat i takiej sytuacji, by w grudniu i styczniu nie było mrozów nie obserwowałem. Trudno wyrokować, jak to wpłynie na pszczele rodziny, na razie wydaje się, że trzeba zrobić wszystko, by zahamować przedwczesne składanie przez pszczele matki jajeczek - powiedział PAP Zysk.

 

Źódło: Nauka w Polsce PAP

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…