Rolnicy nie wiedzą jakich środków ochrony roślin mogą stosować jako alternatywy dla wycofanych

19 styczeń 2020
(0 Głosów)
Autor 
Brak informacji o alternatywnych metodach ochrony roślin powoduje niepokój rolników

Do izb rolniczych zgłaszają się zaniepokojeni rolnicy z pytaniami dotyczącymi alternatywnych środków roślin, którymi mogą zstąpić te wycofane przez Komisję Europejską. Rolników obowiązuje zasada integrowanej ochrony roślin.

W związku z wycofaniem przez Komisję Europejską szeregu substancji czynnych, których stosowanie musi być zakończone w określonych terminach w 2020 roku Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o pilną aktualizację metodyk integrowanej ochrony roślin oraz przeprowadzenie akcji informującej rolników o możliwościach zastąpienia wycofywanych środków ochrony roślin innymi - dopuszczonymi do stosowania.

 

Rośliny nie mogą się uodparniać
Samorząd rolniczy podał następujący przykład: wycofanie substancji czynnej Desmedifam radykalnie zmniejszy możliwości zwalczania chwastów w uprawach buraka cukrowego i pastewnego. Podobnie brak substancji Dimetoat spowoduje wyłom w ochronie zbóż, buraka cukrowego, roślin warzywnych oraz ozdobnych przed mszycami i skrzypionkami. Rolników obowiązuje zasada integrowanej ochrony roślin, zgodnie z którą konieczne jest stosowanie naprzemiennie różnorodnych substancji czynnych aby uniknąć uodparniania się patogenów na stosowane środki.

Brak informacji o alternatywnych metodach ochrony roślin powoduje niepokój rolników i oczekiwanie pilnej pomocy ze strony resortu Rolnictwa. Wykaz wycofywanych substancji i terminów można znaleźć tutaj

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…