Trwa sezon na zrzuty

22 luty 2020
(0 Głosów)
Autor 
Jedna tyka może ważyć ponad 5 kilogramów Fot. D. Giers, Nadleśnictwo Mrągowo

Na przełomie lutego i marca przy odrobinie szczęścia można znaleźć leśne skarby w postaci poroży zrzucanych każdego roku przez jeleniowate - jelenie, sarny i łosie.

Walka o łanie
W czasie wzrostu poroże pokrywa scypuł, stanowiący cienką, ochronną warstwę skórną pokrytą delikatną sierścią. Scypuł jest ścierany o pnie drzew przed rykowiskiem, wypadającym we wrześniu. Już pozbawione scypułu poroże pełni wówczas rolę reprezentacyjną, gdyż jelenie byki, demonstrując swoją siłę i możliwości reprodukcyjne, walczą między sobą o harem łań. Do walk dochodzi niezbyt często, ponieważ odgłos wydawany przez byki oraz wielkość ich poroża wystarcza do pokojowego rozstrzygnięcia sporów. Byki młodsze, niedoświadczone, o mniej imponującym głosie i mniejszym porożu, na widok silniejszego samca najzwyczajniej ustępują mu pola.

Po okresie rykowiska poroże nie jest jeleniowi już potrzebne i późną zimą zostaje zrzucone. Na miejscu zrzuconego poroża byk nakłada nowe. To niezwykłe, że w ciągu kilku miesięcy poroże osiąga czasem imponujące rozmiary - poroże to najszybciej rosnąca tkanka występująca u zwierząt i rośnie z prędkością 1,5 cm na dobę!

Okres zrucania poroża jest zależny od wieku byka. Im jest on starszy, tym wcześniej je zrzuca, i tym bardziej ma imponujące poroże. Jedna tyka może ważyć ponad 5 kilogramów!

Kiedy można zabrać poroże do domu?
Znalezione zrzuty są własnością znalazcy, o ile zostały znalezione na terenie lasu gospodarczego. Pamiętajmy o zakazie wstępu na tereny rezerwatów przyrody czy upraw leśnych do 4 metrów wysokości, oraz innych miejsc objętych zakazami wstępu (reguluje to Ustawa o lasach).

- Nie zapominajmy także o etyce - pod żadnym pozorem nie należy niepokoić czy płoszyć zwierzą - alarmują leśnicy.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…