PZŁ: Odstrzał sanitarny ważnym powodem opuszczenia domu

31 marzec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Zdaneim PZŁ odstrzał sanitarny może być kontynuowany

Rząd nie zajął jeszcze stanowiska co do możliwości wykonywania polowań i szacowania szkód łowieckich w świetle obostrzeń związanych z przemieszczaniem się z powodu koronbawirusa. PZŁ poinformował, że odstrzał sanitarny, wspierający polskie rolnictwo, a zwłaszcza walkę z epidemią ASF jest istotnym powodem do opuszczania domu.

Obowiązek ten nakłada na myśliwych między innymi wprowadzona specustawa ASF, która została uchwalona w styczniu bieżącego roku. W związku z pandemią koronawirusa polowania zostały wstrzymane, a myśliwi zastanawiają się czy mogą polować w związku z ograniczeniami w wychodzeniu z domu.

- Obecnie w wielu rejonach populacja dzików utrzymywana jest na zbyt wysokim poziomie, co zagraża zapewnieniu ciągłości produkcji mięsa wieprzowego. Bazując na doświadczeniach z lat ubiegłych, dotyczących zwiększonej liczby ognisk w okresie letnim, nietrudno sobie wyobrazić masowe przenikanie wirusa ASF do stad świń Wielkopolsce oraz innych rejonach już za kilka miesięcy. Apelujemy do rządu o niezwłoczne określenie warunków wykonywania odstrzałów sanitarnych dzików w czasie obowiązywania zasad bezpieczeństwa w związku z koronawirusem - czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej skierowanym do MRiRW.  

 

Polowanie w celu zapewnienia bezpieczeństwa
PZŁ argumentuje, że prowadzenie odstrzałów sanitarnych zawiera się w pojęciu prowadzenia działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa powszechnego w przyszłości w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Związek przypomina myśliwym, że obowiązujących restrykcjach dotyczących kontaktów międzyludzkich, bioasekuracji oraz zaleceń korzystania z elektronicznych książek ewidencyjnych pobytu w łowisku, które ograniczają możliwość kontaktu z wirusem poprzez ewentualne pozostawienie go w miejscu przebywania książki tradycyjnej.

 

Oprac. Sabina Pietrek

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…