Od lipca hodowców czeka podwyżka VAT na nasienie zwierząt

26 czerwiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Niekorzystne zmiany w stawkach VAT miały nie dotykać branży rolniczej

W związku z wejściem w życie z dniem 1 lipca 2020 roku nowej matrycy stawek VAT, nie będą już miały zastosowania symbole PKWiU z 2008 r. Nasienie knurów w nowej nomenklaturze CN zostało objęte stawką VAT w wysokości 23%.

Już za kilka dni, bo od 1 lipca 2020 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT dotycząca m.in. zmiany wykazu towarów i usług opodatkowanych stawkami obniżonymi. Dotychczasowy system stawek VAT, oparty na Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, zostanie zastąpiony unijną nomenklaturą scaloną (CN) w zakresie towarów oraz aktualną Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) w zakresie usług. Zmiany będą dotyczyć zakresu stosowania stawek obniżonych VAT.

Na zmianach stracą producenci żywca wieprzowego
Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej wyjaśnia, że nasienie knurów dotychczas było przyporządkowane PKWiU 01.46.10.0  jako „świnie żywe” z uprzywilejowaną 8% stawką podatku VAT. Niestety od 1 lipca 2020 nasienie knurów w nomenklaturze CN zostało zaklasyfikowane do działu 05 jako produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione, nienadające się do spożycia przez ludzi oraz nie zostało objęte obniżoną stawką podatku VAT. Po nowelizacji stawka VAT będzie wynosić 23%.

- Niekorzystne zmiany w stawkach VAT miały nie dotykać branży rolniczej. Stało się jednak inaczej w przypadku nasienia zwierząt, na czym stracą producenci żywca wieprzowego, którzy w większości nie są podatnikami VAT – komentuje Aleksander Dargiewicz, prezes zarządu KZP-PTCH.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KZPPTCH

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…