KZP-PTCH:Krajowe ceny skupu niższe o 10-20 gr/kg

29 czerwiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Nadal istnieją obawy, że część niemieckiej wieprzowiny może trafić na rynek polski

Zamknięcie zakładu w Nadrenii Północnej-Westfalii nie wywołało zmian w niemieckich notowaniach. Problematyczne jest to, że Chiny wstrzymały import z zakażonego zakładu.  Nadal istnieją obawy zalania polskiego rynku nadwyżką żywca z Niemiec. W stosunku do ubiegłego tygodnia ceny skupu w Polsce spadły o 10-20 groszy/kg (wbc).

- Notowania ISN w 26 tygodniu pozostały stabilne w wielu krajach UE. Jedynie w Hiszpanii cena wzrosła o 2 centy. Zarówno wzrost cen jak i spadek wagi ubojowej tuczników jest typowy w sezonie letnim. Tusze po uboju ważą o 0,5-1,0 kg mniej niż kilka tygodni temu. Popyt ma wieprzowinę zaczyna stopniowo powracać do normalnego poziomu w miarę odmrażania gospodarki unijnej – tłumacz Aleksander Dargiewicz, prezes KZP-PTCH.

Stabilny unijny rynek został zachwiany po zamknięciu dużego zakładu przetwórczego w Nadrenii Północnej-Westfalii z powodu wykrycia koronawirusa. Spowodowało to nagły spadek zdolności ubojowej w Niemczech o 20 tys. szt. tuczników dziennie. Część nadwyżki żywca została zagospodarowana w innych niemieckich zakładach. Nie doszło jeszcze do zalania rynku polskiego tucznikami z Niemiec, czego nadal obawiają się obserwatorzy rynku.

- Zamknięcie zakładu w Nadrenii Północnej-Westfalii  nie wywołało zmian w niemieckich notowaniach. W dniu 24/06/2020 cena VEZG w Niemczech została utrzymana na poziomie 1,66 €/kg. - dodał Aleksander Dargiewicz.

 

Chiny wstrzymują import z zakażonego zakładu
Znaczący dla rynku jest fakt wstrzymania przez Chiny importu wieprzowiny z zakażonego zakładu. Nadal istnieją obawy, że część niemieckiej wieprzowiny może  z tego powodu trafiać na rynek polski powodując presję na cenę żywca na rynku krajowym. W stosunku do ubiegłego tygodnia ceny skupu w Polsce spadły o 10-20 groszy/kg (wbc).

Sytuacje kryzysowe związane z zakażeniem pracowników COVID-19 pojawiają się w zakładach mięsnych od kilku tygodni. W niedalekiej przeszłości mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją w Niderlandach, gdzie duży zakład przetwórczy wyłączony z produkcji wrócił do normalnej działalności.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KZP-PTCH

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…