Kolejne miodobranie na Wspólnej. Minister przypomina o programie wsparcia pszczelarstwa

30 czerwiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Ule na dziedzińcu ministerstwa Fot. MRiRW

Miodobranie z uli stojących na dziedzińcu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi było okazją do przypomnienia pszczelarzom o prowadzonym przez KOWR „Krajowym Programie Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce na lata 2020-2022” oraz omówienia Krajowego Planu Strategicznego.

Przy okazji kolejnego już miodobrania minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę, że coraz więcej instytucji w miastach ustawia ule na swoim terenie, często na dachach budynków.

– Pięknym, szlachetnym czynem jest również stawiane pszczołom i innym owadom zapylającym  tzw. hotelików. Zabieramy tym wspaniałym owadom naturalne tereny bytowania. Zniknęły strzechy, domy są ocieplane styropianem, na dachach leży blacha. Nie ma słomy, czy gliny, ale hoteliki mogą zastąpić utracone, naturalne warunki bytowania w dawnych domostwach – dodał minister.

 

Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa
W planach jest ustawienie uli także na dachu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który realizuje obecnie „Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce na lata 2020-2022”. Jest on skierowany do gospodarstw pasiecznych i indywidualnych pszczelarzy, których pasieki zostały zgłoszone lub zarejestrowane w rejestrze prowadzonym przez powiatowego lekarza weterynarii. O refundację środków finansowych mogą ubiegać się: związki pszczelarskie, stowarzyszenia pszczelarzy, zrzeszenia pszczelarzy, grupy producentów rolnych – w zakresie działalności pszczelarskiej oraz spółdzielnie pszczelarskie.

Minister zwrócił uwagę, że roczny budżet Programu przekracza 33 mln zł, a całościowy budżet 3-letniego Programu przekracza 100 mln zł. Najwięcej środków wydatkowanych jest na zakup sprzętu pszczelarskiego oraz na walkę z warrozą.

 

Krajowy Plan Strategiczny w ramach nowej WPR
Prowadzone są prace związane z  opracowaniem Krajowego Planu Strategicznego w ramach nowej perspektywy Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027. Elementem planu jest m.in. interwencja w sektorze produktów pszczelich – zastąpi ona aktualnie realizowany program pszczelarski. Szacowany budżet tej interwencji to kwota ponad 42 mln zł rocznie, tj. ponad 30% więcej niż obecnie.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: MRiRW

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…