Perspektywy dla produkcji trzody chlewnej w Wielkopolsce

03 lipiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Średnia cena skupu charakteryzuje się niewielkimi, ale jednak spadkami i obecnie oscyluje wokół 5 zł/kg wagi żywej

Sytuacja na rynku trzody chlewnej ciągle nie wróciła do sytuacji sprzed zapaści cenowej. Sytuację w Wielkopolsce dodatkowo komplikują ograniczenia wynikające z dwóch ognisk ASF. Ceny zbytu tuczników z tych stref wynoszą na dzień dzisiejszy około 3,60 zł/kg.

Stabilne ceny tuczników na małej giełdzie niemieckiej nie mają wpływu na sytuację w Polsce. Średnia cena skupu charakteryzuje się niewielkimi, ale jednak spadkami i obecnie oscyluje wokół 5 zł/kg wagi żywej. Na ten trend cenowy może mieć wpływ zakup surowca z Holandii czy Niemiec przez zakłady mięsne w Polsce, w wyniku przypadków koronawirusa w kilku dużych zakładach ubojowych.

- Sytuację w Wielkopolsce dodatkowo komplikują ograniczenia wynikające z dwóch ognisk ASF i nałożonych decyzją Wojewody Wielkopolskiego obszarów zagrożenia oraz stref niebieskich wprowadzonych rozporządzeniem Komisji Europejskiej. Ceny zbytu tuczników z tych stref wynoszą dzisiaj około 3,60 zł/kg. Taką cenę udało się uzyskać dzięki pracy delegatów WIR w powiecie poznańskim oraz szamotulskim, którzy organizują skup, transport oraz poszukują odbiorców surowca – informuje Andrzej Przepióra z Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

 

Zniesienie stref w powiatach szamotulskim i poznańskim jest możliwe
Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował, że proces pobierania próbek krwi od zwierząt pozostających w strefach dobiega końca. Przy braku kolejnych ognisk wkrótce możliwe będzie zniesienie stref ograniczeń, którymi objęto powiat szamotulski oraz poznański.

Po zniesieniu ograniczeń Wojewody Wielkopolskiego pozostanie strefa niebieska wyznaczona rozporządzeniem Komisji Europejskiej. Standardowo trwa ona 12 miesięcy.

- W sprawie skrócenia czasu jej trwania zwróciliśmy się bezpośrednio do Komisji Europejskiej. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że będzie to możliwe pod warunkiem złożenia odpowiedniego wniosku przez polskie władze weterynaryjne i oceny aktualnej sytuacji epidemiologicznej – tłumaczy Andrzej Przepióra.

Dzięki strefom niebieskim, handel trzodą z pozostałych obszarów może odbywać się swobodnie.

 

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: WIR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…