Krowy ponad połowę życia leżą. Kiedy śpią?

23 październik 2020
(0 Głosów)
Autor 
W dogodnych warunkach krowa spędza około 14 godzin na leżenie w ciągu dnia

Nie każdy hodowca bydła wie, że krowa mleczna kładzie się i wstaje około 16 razy dziennie, co oznacza, że robi to od 5000 do 7000 razy w roku.

Krowy spędzają ponad połowę swojego życia leżąc. Nie pozostają wtedy bezczynne, ponieważ nieustannie pracują przeżuwając pokarm. Podczas długich okresów leżenia, w środku dnia lub w nocy, krowa wstaje i rozciąga się, tylko po to, by za chwilę ponownie się położyć – zazwyczaj na drugim boku.

Jak długo krowy właściwie śpią?
- W dogodnych warunkach krowa spędza około 14 godzin na leżenie w ciągu dnia – z czego zaledwie 30 minut jest poświęcone na sen. Gdy podłoże do wypoczynku nie jest wystarczająco wygodne, krowy skracają długość leżenia. Nie jest to jednak zbyt dobre dla nich, ponieważ zmniejszenie tego czasu zmniejsza produkcję mleka – wyjaśnia Izabela Trochimiuk z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Podczas polegiwania krowy przeżuwają, odpoczywają, robią miejsce w oborze dla innych krów, żeby tamte mogły swobodnie chodzić, a krążenie krwi w ich wymieniu zwiększa się nawet o 30%.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: PFHBiPM

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…