KRIR: Pozwolenie na pracę sezonową powinno być dłuższe

26 październik 2020
(0 Głosów)
Autor 
Praca przy zwierzętach nie jest łatwa i wymaga dłuższego okresu czasu na przyuczenie nowego pracownika

Rolnicy z całej Polski skarżą się na problemy w zatrudnianiu wykwalifikowanych pracowników sezonowych. W ich imieniu samorząd rolniczy zwrócił się do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Malag, o wydłużenie z 9 do 12 miesięcy zezwolenia na pracę sezonową.

Brak rąk do pracy
W wielu gospodarstwach zajmujących się produkcją zwierzęcą pojawiają się problemy związane z brakiem pracowników do obsługi zwierząt gospodarskich. Producenci często decydują się na zatrudnienie cudzoziemców, gdyż bardzo trudno jest znaleźć pracownika z lokalnego rynku pracy.

- Niestety, ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje jedynie zezwolenie na pracę sezonową, na czas określony, który nie może być jednak dłuższy niż 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego. Produkcja zwierzęca charakteryzuje się tym, że trwa nieprzerwanie przez cały rok, a częste zmiany pracowników to ogromne utrudnienie dla rolników. Pozwolenie na pracę tylko na 9 miesięcy powoduje, że rolnik na kolejne 3 miesiące musi szukać następnego pracownika – wyjaśnia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Praca przy zwierzętach nie jest łatwa i wymaga czasu na przyuczenie nowego pracownika, aby poznał zasady postępowania ze zwierzętami, zapewniając im dobrostan i bezpieczeństwo.

 

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KRIR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…