Rolnicy najczęściej kupują nowe ciągniki rolnicze w pierwszym kwartale roku

09 luty 2018
(0 Głosów)
Autor 
Ponad połowa ankietowanych wskazuje na pierwszy kwartał jako najlepszy okres na zawarcie umowy zakupu ciągnika. Fot. zycierolnika.pl

Firma Martin & Jacob przeprowadziła w grudniu 2017 r. badanie, które wykazało, że 3% polskich rolników ma zamiar nabyć fabrycznie nowy ciągnik.

W 2018 roku na zakup fabrycznie nowego ciągnika zdecydowanych jest 3% rolników. Blisko połowa zakupionych maszyn będzie mieściła się w przedziale mocy od 76 do 130 KM. Aż 30% z nich zostanie w pełni opłacona gotówką – wynika z badania opracowanego przez firmę Martin & Jacob na zlecenie marki Kubota.

Zrealizowane w grudniu ub.r. badanie noszące tytuł „Plany zakupowe ciągników rolniczych w 2018 roku” miało na celu zbadanie pojemności i chłonności rynku oraz czynników branych pod uwagę przy decyzji o nabyciu fabrycznie nowego ciągnika rolniczego. Z badania jednoznacznie wynika, że rolnicy poszukujący informacji na temat interesujących ich modeli, w największym stopniu sugerują się opinią innych rolników. Często źródłem informacji jest też Internet. Przed podjęciem decyzji, rolnicy chętnie odwiedzają targi rolnicze, testują maszyny na pokazach polowych oraz szukają informacji w prasie branżowej.

 

Fabrycznie nowy ciągnik u 3% rolników

Z deklaracji osób biorących udział w ankiecie wynika, że w 2018 roku fabrycznie nowy ciągnik pojawi się w gospodarstwach 3% rolników. Kolejnych blisko 4% respondentów poważnie rozważa zakup nowej maszyny. Mając na uwadze, że powyższe dane są tylko słownymi deklaracjami, sądzić można, że w rzeczywistości w bieżącym roku fabrycznie nowy ciągnik nabędzie nie więcej niż 5% gospodarzy – mówi dr Paweł Trojanowski, pełnomocnik zarządu ds. badań (Martin & Jacob).

 

Styczeń najlepszym miesiącem na planowanie zakupu ciągnika

Badania wykazały, że za najlepszy miesiąc do planowania zakupu traktora rolnicy uważają styczeń. Decyzje podejmuje w tym czasie 37% ankietowanych. Do kwietnia włącznie plany zakupowe będzie miało już 74% respondentów.

Ich realizacja również nastąpi głównie na początku roku. Ponad połowa ankietowanych (58%) wskazuje na pierwszy kwartał jako najlepszy okres na zawarcie umowy zakupu ciągnika. Dla 29% badanych najodpowiedniejszym miesiącem do tego jest styczeń. W kolejnych miesiącach deklarowane zakupy systematycznie spadają, by ponownie ożywić się w grudniu, do poziomu 8%. Ankietowani niechętnie zawierają umowy zakupu w okresie od lipca do listopada włącznie.

 

Duże zainteresowanie ciągnikami o najwyższych mocach

Zebrane dane wskazują, że 27% zakupionych w 2018 roku ciągników ma mieścić się w przedziale mocy od 100 do 130 KM. 21% pytanych osób deklaruje zainteresowanie nabyciem maszyny o mocy od 76 do 99 KM. Badanie dostarcza interesujących danych w zakresie rynku traktorów o najwyższych mocach. Ponad 30% ankietowanych wyraża skłonność do zakupu ciągnika o mocy od 131 do 180 KM i powyżej.

 

Ciągnik najlepiej nabyć za gotówkę

Sumy jakie rolnicy planują przeznaczyć na zakup maszyny są zróżnicowane. 20% respondentów, wybierając fabrycznie nowy ciągnik, chciałoby zmieścić się w kwocie do 100 tys. zł brutto, a budżetem powyżej 300 tys. zł brutto dysponuje 23% z nich.

Badanie wykazało, że niemal 30% rolników zamierza w pełni sfinansować zakup ciągnika gotówką (dotyczy to głównie maszyn o najwyższych mocach). Płatność mieszaną, uwzględniającą fundusze unijne, planuje 21% respondentów. Na kredyt bankowy lub finansowanie fabryczne gotowych jest 17% badanych. Jedynie 7% rolników zainteresowanych jest leasingiem i pożyczką.

 

Parametry techniczne ciągnika konkurują z ceną

Badanie wykazało, że ponad połowa osób (58%) zdecydowanych na zakup i deklarujących wybór określonej marki ciągnika jest w stanie zmienić swą decyzję. Wśród branych pod uwagę kryteriów odpowiednie parametry techniczne konkurują z kwestiami finansowymi. Dla 15% ankietowanych ważnym czynnikiem byłaby obniżka ceny, a dla kolejnych 11% – atrakcyjna cena podstawowa. 10% badanych wskazuje na dobrą reputację marki oraz opinię innych rolników. Dla 9% badanych ważna jest możliwość samodzielnego przetestowania maszyny.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…