25-lecie targów AGROTECH w Kielcach

18 marzec 2019
(0 Głosów)
Autor 
Zwiedzanie targów AgroTech Fot. MRiRW

W niedzielę 17.03.19 r. zakończyła się jubileuszowa 25 edycja targów AGROTECH w Kielcach. W tym roku swoje wyroby prezentowało 750 wystawców z 25 krajów świata.

– Jestem na targach AGROTECH od szeregu lat, praktycznie co roku i widzę jak się one zmieniają, jak się rozwijają. Obecnie to największe wydarzenie w dziedzinie techniki rolniczej w Polsce – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas otwarcia jubileuszowej XXV edycji Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach.

– Cieszę się, że u coraz większej liczby rolników pojawia się refleksja, że z tej najnowszej, wspaniałej, ale i drogiej techniki, należy korzystać w sposób zorganizowany, wspólnie – zwrócił uwagę minister.

Minister Ardanowski podkreślił, że w ten sposób sprzęt wykorzystywany jest bardziej efektywnie, obniża się koszty działalności, a dodatkowo zachęcać do tego powinny np. nowe przepisy o spółdzielniach rolniczych.

– Dziś zakup nowoczesnych maszyn musi być poprzedzony rachunkiem ekonomicznym, aby nie przeinwestować gospodarstwa – podkreślił minister.

 

Wzrost produktywności polskiego rolnictwa
Według ministra zmiany, które zaszły na polskiej wsi, jej unowocześnienie przełożyło się na wyraźny wzrost produktywności naszego rolnictwa. Świadczą o tym podstawowe dane mówiące o sześciokrotnym wzroście wartości polskiego eksportu rolno-spożywczego, który osiągnął w ubiegłym roku poziom około 30 mld euro. CO istotne dodatnie saldo tej wymiany wynosi blisko 10 mld euro.

– Wieś stała się wreszcie równoprawnym podmiotem w polityce państwa, i w polityce gospodarczej, i w społecznej – zapewnił szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Problemy polskiej wsi
Minister Ardanowski zwrócił również uwagę na problemy występujące w polskim rolnictwie.

– To są wspólne problemy całego europejskiego rolnictwa. U nas dochodzi do tego niesprawiedliwy, nieuczciwy podział dochodów w ramach łańcucha od pola do stołu – podkreślił szef resortu rolnictwa.

– To skutek złej prywatyzacji przemysłu rolno-spożywczego w latach 90-tych i musimy to naprawić, aby poprawić sytuacje w rolnictwie.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…