Debata Agrobiznes 4.0 - nowe technologie dla rolnictwa

26 marzec 2019
(0 Głosów)
Autor 
Debata AGROBIZNES 4.0 fot. zycierolnika.pl

Debata AGROBIZNES 4.0 odbyła się 20 marca w Hotelu Bristol w Warszawie. Wydarzenie zorganizował Executive Club, nasza redakcja - magazyn Życie Rolnika i portal życierolnika.pl - miała zaszczyt być głównym patronem medialnym.

Przewodnimi tematami dyskutowanymi podczas debaty „Agrobiznes 4.0” były m.in.: sposoby wykorzystania nowych technologii przez branżę rolniczą, inwestycje w technologie przyjazne środowisku oraz finansowanie innowacji. 

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W ostatnim czasie obserwujemy globalną rewolucję cyfrową, która dotyczy również sektora rolniczego. Prowadzi to do zwiększającej się konkurencji wśród przedsiębiorców, a w konsekwencji do bardziej natężonego wyścigu po innowacje. 

 

Moderatorem debaty był profesor Sławomir Podlaski – Kierownik Katedry Fizjologii Roślin w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W swoim przemówieniu przedstawił cechy charakterystyczne dla czwartej rewolucji rolniczej, do których należą: rozwój technologii biologicznych i cyfrowych. 

 

Produkować więcej za mniej

Nowoczesne rolnictwo angażuje się nie tylko w produkcję, ale również w ochronę środowiska i powietrza. Jako hasło współczesnego rolnictwa profesor Podlaski uznał stwierdzenie „produkować więcej za mniej”. W związku z tym, niesłychanie ważne jest rozwijanie efektywnych technik i technologii polegających na produkcji opartej o mniejsze nakłady.

 Agrobiznes4.0 ZycieRolnika3

Panel dyskusyjny – Agrobiznes w dobie rewolucji technologicznej

Po wstępie, moderator zaprosił do panelu dyskusyjnego ekspertów, przedstawicieli firm działających w branży agro: Mirosława Olecha, Wiceprezesa ds. technicznych firmy Alventa; Jacka Kostrzewę – Prezesa Zarządu firmy Skotan SA; Piotra Maciaka – Prezesa Zarządu Nordkalk; Cezarego Pisowodzkiego – Dyrektora finansowego Syngenta Central Europe, członka zarządu Syngenta Polska. 

Specjaliści podczas dyskusji nakreślili sytuację żywnościową na świecie. Zwrócili uwagę na fakt, że przy obecnej produkcji rolnej, ok. 800 mln ludzi na świecie cierpi z powodu głodu lub niedożywienia i niestety ta liczba rośnie. Szacuje się, że do 2050 r. populacja na świecie zwiększy się o 2,5 mld ludzi, co wiąże się z tym, że produkcję żywności trzeba będzie niemalże podwoić. 

Okazuje się, że rolnictwo konsumuje 70% światowych zasobów wody pitnej i 30% wytwarzanej energii oraz odpowiada za emisję 30% gazów cieplarnianych.

 

Inwestycje w technologie przyjazne środowisku – ograniczenie czy konieczność?

Prelegenci przybliżyli samo zagadnienie rewolucji technologicznej w rolnictwie i tego, czym ona się objawia. Już teraz zastępuje się duże maszyny rolnicze mniejszymi zestawami maszyn wykonujących wiele czynności w tym samym czasie. W hodowli na przykład, istnieją już farmy mleczne hodujące ponad 350 krów, które obsługiwane są jedynie przez 2 osoby. Wszystko jest tam skomputeryzowane i zmechanizowane: od karmienia, przez czyszczenie, po dojenie zwierząt.

 

W jaki sposób zwiększyć wzrost polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych?

Żeby móc sprostać oczekiwaniom rynku i rolników, konieczne są duże i znaczące nakłady na rozwój.

Jeśli chodzi o europejskie, a w tym polskie rolnictwo, to według panelistów Europa w najbliższej przyszłości nie będzie już eksportowała żywności, tylko nowoczesne technologie agro i zootechniczne. 

 - My eksportujemy wartość intelektualną i to determinuje postęp w rolnictwie – powiedział profesor Podlaski. Polska zwiększyła 10-krotnie wzrost wartości eksportu na przestrzeni ostatnich 15 lat.

Na koniec dyskutanci zwrócili uwagę, że szansą polskiego rolnictwa jest eksport, ale kończy się konkurencja cenowa, a zaczynamy iść w stronę produkcji towarów wyróżniających się jakością produktów regionalnych, ekologicznych lub produktów premium, a nie tych, które są ogólnodostępne. Produkcja powinna być prowadzona w systemie zintegrowanym – od producenta po market.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji poniżej.

 

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…