Dalszy wzrost cen na rynku żywca wieprzowego

09 grudzień 2019
(0 Głosów)
Autor 
W ciągu ostatnich czterech tygodni cena skupu w przeliczeniu na wagę bitą ciepłą wzrosła o 40-50 gr z 1 kg Fot. zycierolnika.pl

Na rynku żywca wieprzowego dawno nie było tak optymistycznie. Prawie we wszystkich krajach ceny żywca wzrosły z w stosunku do tygodnia poprzedniego. Co roku wiadomo, że w końcówce roku liczba dni ubojowych jest ograniczona.

- Największe wzrosty cenowe zanotowano w Belgii (+6₵), Austrii (+5₵) i Holandii (+4₵) za kg (wbc). W notowaniach VEZG cena w Niemczech w dniu 4/12/2019 wzrosła o kolejne 3 centy do wysokości 2,03 €/kg (wbc). W ciągu ostatnich czterech tygodni cena u naszego zachodniego sąsiada wzrosła aż o 18 centów. Wzrost cen skupu w Polsce nie jest taki spektakularny. W ciągu ostatnich czterech tygodni cena skupu w przeliczeniu na wagę bitą ciepłą wzrosła o 40-50 gr z 1 kg - poinformował Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Niska liczba ubojów na terenie UE, przy rosnącym zapotrzebowaniu na wieprzowinę zarówno na rynku unijnym jak i w Chinach, winduje ceny unijne do rekordowych poziomów. Popyt ze strony Chin po okresie intensywnego importu spowodowanego gromadzeniem zapasów na święto noworoczne przypadające na koniec stycznia 2020 r., może zostać osłabiony. Dlatego intensywny skup żywca wieprzowiny odbywa się właśnie teraz. Chiński rząd prognozuje, że import wieprzowiny w 2020 roku wyniesie 3 mln ton po częściowej odbudowie chińskiej produkcji trzody chlewnej w następnym roku. Są to jedynie optymistyczne prognozy.

Nierozwiązany spór pomiędzy Chinami a USA utrzymuje ceny amerykańskiej wieprzowiny na niskim poziomie, poniżej kosztów produkcji.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…