Czy uda się przyspieszyć wypłaty dla rolników

18 sierpień 2017
(0 Głosów)
Autor 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Prezes Rady Ministrów o podjęcie działań mających na celu jak najszybszą wypłatę pomocy dla rolników, którzy zostali poszkodowani w wyniku nawałnic i burz, które przeszły przez Polskę w dniach 11-12 sierpnia 2017 r.

Ogromna ilość plonów uległa zniszczeniu, także przez powalone na pola drzewa, słupy energetyczne i telefoniczne. Ponieważ zdarzyło się to w okresie żniw, wiele plonów nie zostało zebranych. Rolnicy zostali również odcięci od prądu – nie mogąc prawidłowo prowadzić gospodarstwa – udoju czy zbiorów. W tym wypadku konieczna jest natychmiastowa reakcja i wsparcie poszkodowanych rolników w zakresie odnowienia produkcji rolnej na podstawie protokołów szacowania strat sporządzonych przez powołane przez wojewodę komisje - informuje KRIR.

Samorząd rolniczy zadeklarował pomoc w szacowaniu strat.

Zasugerowano ogłoszenie przez Rząd RP stanu klęski żywiołowej na terenach gmin dotkniętych nawałnicą, co umożliwiłoby szacowanie strat we wszystkich gospodarstwach i na wszystkich rodzajach upraw oraz pozwoliłoby rolnikom na skorzystanie z wielu instrumentów, które chociaż w niewielkim stopniu pozwolą zrekompensować ogromne straty spowodowane klęską, jak np. kredyty preferencyjne czy odroczenie płatności składek KRUS. Uzasadnione byłoby także wnioskowanie do KE o wcześniejszą wypłatę dopłat bezpośrednich dla poszkodowanych województw.

Źródło: KRIR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…