Nowe odmiany ziemniaka jadalnego w rejestrze COBORU

02 luty 2018
(0 Głosów)
Autor 

Na posiedzeniu Komisji ds. rejestracji odmian ziemniaka pozytywnie zaopiniowano wpisanie do Krajowego rejestru trzech odmian - Gardena, Irmina oraz Ismena.

W dniu 25 stycznia 2018 roku w siedzibie Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej odbyło się drugie posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian ziemniaka w kadencji 2017-2020.

Posiedzenie Komisji poprzedzone zostało spotkaniem członków Komisji z przedstawicielami jednostek zgłaszających odmiany i zaproszonymi użytkownikami odmian ziemniaka. Na spotkaniu mieli oni możliwość przedstawienia swoich uwag oraz dodatkowych informacji i argumentów w odniesieniu do odmian ziemniaka, będących przedmiotem opiniowania przez Komisję.

Ziemniaki

                                        Odmiany ziemniaków wpisane do rejstru COBORU

 

Ostatecznie po posiedzeniu Komisji ds. rejestrcji odmian roślin ziemniaka, wydano postanowienie o zamiarze wpisania do Krajowego rejestru następujących odmian ziemniaka:

- Gardena (d. ZAH 23515) - odmiana średniowczesna, typ konsumpcyjny sałatkowy do ogólnoużytkowego, ze względu na dużą odporność na zarazę ziemniaka odmiana przeznaczona do uprawy w warunkach bez lub z ograniczoną ochroną chemiczną na tę chorobę;

zgłaszający: Hodowla Ziemniaka Zamarte Sp. z o.o. - Grupa IHAR

- Irmina (d. ZAH 23415) - odmiana jadalna średniowczesna, typ konsumpcyjny ogólnoużytkowy;

zgłaszający: Hodowla Ziemniaka Zamarte Sp. z o.o. - Grupa IHAR

- Ismena (d. ZAH 23215) - odmiana jadalna wczesna, typ konsumpcyjny sałatkowy do ogólnoużytkowego;

zgłaszający: Hodowla Ziemniaka Zamarte Sp. z o.o. - Grupa IHAR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…