Pomoc dla sadowników. Firma ESKIMOS S.A zacznie skup jabłek

04 październik 2018
(0 Głosów)
Autor 
Skup prowadzony będzie na terenie całego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem największych rejonów produkcji owoców

Firma Eskimos S.A. wraz z innymi firmami zacznie w poniedziałek skup jabłek od polskich sadowników. Owoce zostaną przeznaczone do produkcji koncentratów i sprzedane na eksport. W planach jest zakup pół miliona ton jabłek.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski poinformował na posiedzeniu Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 4 października 2018 r., że od poniedziałku 8 października 2018 r. firma Eskimos S.A. wraz z firmami współpracującymi rozpocznie skup jabłek w cenie 25 groszy za kilogram.

Skup prowadzony będzie na terenie całego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem największych rejonów produkcji owoców. Szczegółowy wykaz miejsc skupu zostanie zamieszczony na stronie internetowej firmy Eskimos. Owoce zostaną przetworzone na koncentraty i sprzedane na eksport. Firma planuje zakup pół miliona ton jabłek.

Podobny skup jabłek na terenie województwa lubelskiego planuje Lubelski Rynek Hurtowy ELIZÓWKA.

 

Spotrkanie ministra rolnictwa z producentami jabłek

- Podejmujemy działania, które sprawią, że ta dramatycznie niska cena wynosząca 10, 12, 15 groszy za kilogram pięknych, polskich jabłek nie może być dalej na rynku tolerowana – poinformował minister Jan Krzysztof Ardanowski po rozmowach z przedstawicielami branży sadowniczej.

- Dominująca pozycja na rynku podmiotów skupowych w sposób brutalny przełożyła się na dramatycznie niskie ceny płacone rolnikom, które nie mają żadnego uzasadnienia ekonomicznego i dlatego sadownicy nie mogą pozostać bez pomocy – podkreślił szef resortu.

 

Minister zwrócił uwagę, że w gospodarce rynkowej działania stabilizujące ze strony państwa są bardzo ograniczone. Szef resortu podziękował firmie giełdowej Eskimos S.A. za podjęcie decyzji o rozpoczęciu działań stabilizujących, które nastąpią od najbliższego poniedziałku. Firma uzyska od państwa gwarancje kredytowe na przeprowadzenie tak dużej, skomplikowanej, również pod względem logistycznym, operacji pozwalającej na zagospodarowanie pół miliona ton jabłek przemysłowych.

Przedstawiciel firmy zaapelował do wszystkich chętnych do współpracy w tej operacji podmiotów o kontaktowanie się w celu ustalenia zasad współdziałania. Zaproponował również rolnikom zaliczkowanie jabłek z odroczonym terminem dostawy.

Uczestniczący w rozmowach przedstawiciele sadowników zaapelowali do swoich kolegów o wstrzymanie się ze sprzedażą jabłek po tak niskich cenach, jakie są obecnie oferowane przez podmioty skupowe.

- Problemy należy rozwiązywać poprzez szczerą rozmowę i wspólne analizowanie sytuacji – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski po spotkaniu z przedstawicielami branży sadowniczej.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…