Wyższy VAT na soki i nektary to kolejny cios w polskich producentów

20 grudzień 2018
(0 Głosów)
Autor 
Podwyżka uzasadniana jest m.in. chęcią skłonienia Polaków do kupowania soków 100-procentowych jako zdrowszych

Związek Sadowników RP zwrócił się do Ministerstwa Finansów ze sprzeciwem wobec planowanych zmian w wysokości podatku VAT na napoje bezalkoholowe, w tym soki i nektary. To kolejny cios w polskich producentów.

W piśmie skierowanym do resortu finansów czytamy, że Związek wyraża sprzeciw wobec proponowanych zmian i planowanego podwyższenia z 5% do 23% stawki podatku od towarów i usług (VAT) na napoje bezalkoholowe – niegazowane, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego.

Zmiany wynikają z projektu ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja Podatkowa.

Korzystna stawka VAT
W chwili obecnej korzystna stawka podatkowa zachęca polskich producentów do tego, aby ich produkty zawierały 20% lub więcej soku lub przecieru. Istnieje obawa, że podwyżka VAT przyczyni się do rezygnacji z naturalnych składników na rzecz sztucznych polepszaczy.

 

Instytut Staszica na temat planowanych zmian
- Podwyżka uzasadniana jest m.in. chęcią skłonienia Polaków do kupowania soków 100-procentowych jako zdrowszych. Nie jest prawdą, że wszystkie nektary (czyli soki z dodatkiem innych substancji) zawierają sztuczne substancje; wiele z nich bez dodatku naturalnych substancji nie nadawałoby się do picia (np. sok z czarnej porzeczki czy z aronii). Jest natomiast prawdą, że wiele z owoców produkowanych w Polsce wykorzystywanych jest w dużej mierze do produkcji napojów i nektarów – jak np. jabłko, aronia czy czarna porzeczka. Sytuacja na światowych rynkach, w tym embargo na rynku rosyjskim, w ostatnich latach skomplikowały sytuację krajowych producentów. Wyższy VAT może ich ostatecznie dobić." – czytamy w komunikacie Instytutu Staszica.

 

Mniejsza zapotrzebowanie na polskie owoce i warzywa
Instytut informuje także, że zgodnie z szacunkami Krajowej Unii Producentów Soków wyższa stawka VAT może aż o trzy czwarte ograniczyć zapotrzebowanie polskiego przemysłu napojowego na owoce i warzywa z polskich upraw. Jeśli chodzi tylko o jabłka, zapotrzebowanie może spaść o 123 500 tony z obecnych o 165 000 ton, czyli o 74,8 proc., na marchew – o 39 830 z 53 110  ton (75,0 proc.), na wiśnie – o 9 530 z 12 710 ton (74,9 proc.). Wedle wstępnych wyliczeń, podniesienie stawki VAT na nektary i napoje spowoduje wzrost pośredniego obciążenia konsumentów o ok. 450 mln zł. Trudno nazwać to „porządkowaniem” VAT, a będzie to po prostu znaczne podniesienie podatku pod pretekstem uporządkowania systemu, które samo w sobie jest dobrym pomysłem.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…