„TERMINARZ OCENY ZDROWOTNOŚCI ROŚLIN” dla producentów ozdobnego materiału szkółkarskiego

07 czerwiec 2021
(0 Głosów)
Autor 
fot.PIORIN

Przy współpracy i zaangażowaniu Związku Szkółkarzy Polskich oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa został opracowany i wydany przez Agencję Promocji Zieleni Sp. z o.o. „Terminarz oceny zdrowotności roślin”.

„Terminarz” jest dedykowany dla producentów ozdobnego materiału szkółkarskiego, aby wspomóc podmioty profesjonalne, w szczególności te upoważnione do samodzielnej oceny zdrowotności roślin  i wydawania paszportów roślin, w zakresie wykonywania lustracji ozdobnego materiału szkółkarskiego.

 

Zawiera karty oceny zdrowotności roślin dla następujących rodzajów:

1. iglaste – Abies, Cedrus, Larix, Picea, Pinus, Pseudotsuga, Tsuga,

2. liściaste – Acer, Aesculus, Amelanchier, Betula, Carpinus, Castanea, Chaenomeles, Cornus, Corylus, Cotoneaster, Crataegus, Cydonia, Fagus, Juglans, Lagerstroemia, Lavandula, Liquidambar, Malus, Mespilus, Morus, Photinia, Platanus, Poaceae, Populus, Prunus, Pterocarya, Pyracantha, Pyrus, Quercus, Rosa, Rubus, Salix, Sorbus, Tilia, Ulmus, Vaccinium, Vitis.

Opracowane we współpracy ZSP i PIORiN karty mają formę ułatwiającą ich użytkowanie, przy zapewnieniu możliwości rejestrowania wszystkich niezbędnych danych o wykonanych ocenach zdrowotności roślin, które są weryfikowane przez Inspekcję w ramach nadzoru nad działaniami podmiotów profesjonalnych.

 

Oprócz kart oceny w „Terminarzu” znajdują się również:

- podstawowe informacje na temat paszportyzacji i wynikających z niej obowiązków,

- wskazania co do terminu, w którym określone rośliny najlepiej kontrolować,

- wyczerpujące opisy agrofagów, w podziale na kwarantannowe i regulowane agrofagi niekwarantannowe (RAN), z informacją o wymaganiach szczególnych, w tym pobieraniu próbek do badań laboratoryjnych,

- podpowiedzi co jeszcze szkółkarz powinien sprawdzić lub zrobić w ramach ochrony szkółki oraz charakterystykę najbardziej powszechnych szkodników i chorób roślin ze wskazaniem środków prewencji i zwalczania.

 

Terminarz jest napisany prostym językiem – można łatwo i efektywnie z niego korzystać, a przy tym zawiera dużo praktycznej i przydatnej w szkółce wiedzy, także spoza zakresu obowiązkowych ocen zdrowotności.

 

 

Źródło: PIORIN

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…